Aktualności

Reklamówki płatne – skąd wynika opłata za reklamówki?

Od kilku lat w sklepach dostaniemy wyłącznie reklamówki płatne. Wynika to z opłaty recyklingowej, którą objęte zostały tzw. foliówki. Czy wszystkie reklamówki są płatne? Jakie są alternatywy dla toreb foliowych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Reklamówki płatne - skąd wynika opłata za reklamówki?

Spis treści: 

  1. Dlaczego reklamówki są płatne?
  2. Od kiedy płatne reklamówki są w sklepach?
  3. Czy wszystkie reklamówki są płatne?
  4. Reklamówki płatne a alternatywne rozwiązania

Dlaczego reklamówki są płatne?

Dlaczego reklamówki są płatne? Otóż wynika to z opłaty recyklingowej, którą rozlicza każdy przedsiębiorca, prowadzący sklep lub hurtownie, w której oferuje swoim klientom torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów. Opłatę recyklingową dolicza się do każdej reklamówki, którą nabywa klient. Następnie przedsiębiorca wnosi ją do urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności.

Od kiedy płatne reklamówki są w sklepach?

Od 1 stycznia 2018 roku w sklepach obowiązuje opłata recyklingowa, co oznacza, że worki foliowe LDPE nie są już darmowe. Choć nastąpił wówczas spadek wydawanych płatnych reklamówek w sklepach o jedną trzecią, to sprzedawane torby były grubsze, ponieważ większość sklepów wycofała objęte opłatą recyklingową tzw. „foliówki”, zastępując je reklamówkami płatnymi o grubości materiału, np. 52 mikrometrów i pobierając za ich sprzedaż opłatę w wysokości co najmniej 25 gr. W związku z tym pieniądze te trafiały do kasy właścicieli sklepów. Stąd też od 1 września 2019 r. wprowadzono nowe przepisy, które mówią o tym, że opłata recyklingowa za torby na zakupy z tworzyw sztucznych dotyczy wszystkich ich rodzajów, a więc zarówno toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów, jak i pozostałych toreb na zakupy z tworzyw sztucznych o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.

Czy wszystkie reklamówki są płatne?

Prawie wszystkie reklamówki jednorazowe są obecnie płatne. Wyjątek stanowią bardzo lekkie torby o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywki), które w sklepach znaleźć można przy owocach, warzywach i innych produktach sprzedawanych na wagę. Brak opłat w ich wypadku jest tłumaczony względami higienicznymi.

Reklamówki płatne a alternatywne rozwiązania

Reklamówki jednorazowe płatne można zastąpić na wiele różnych sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, które przyjęło się wśród Polaków po wprowadzeniu opłaty za reklamówki jednorazowe, są torby płócienne. Są one trwałe, wygodne i nie zajmują wiele miejsca. Można mieć je zawsze przy sobie!

Świetną alternatywą dla płatnych reklamówek jednorazowych są także plastikowe skrzynki lub kartony. Sprawdzą się one w szczególności u osób, które na zakupy jeżdżą autem. Dzięki nim zakupy nie rozsypują się podczas jazdy, a ich przeniesienie z samochodu do domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Kolejnym rozwiązaniem są woreczki ekologiczne, a także worki biodegradowalne, które rozkładają się zdecydowanie krócej niż płatne reklamówki foliowe. To dobra alternatywa, gdy nie ma się pod ręką nic lepszego. Mogą być wykorzystywane wielokrotnie, dlatego też są znacznie trwalsze od klasycznych płatnych reklamówek foliowych.

 

Ostatnio na naszym blogu: Folia transparentna – co to jest i jak jej używać?