Aktualności

Folia transparentna – co to jest i jak jej używać?

Folia transparentna to ciekawa alternatywa dla standardowych arkuszy papierowych. Ze względu na swoje właściwości ma szeroki zakres zastosowań. Wykorzystywana jest przede wszystkim w celach reklamowych, informacyjnych, jak również dekoracyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o folii transparentnej? Jak jej używać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Folia transparentna – co to jest i jak jej używać?

Spis treści:

  1. Co to jest folia transparentna?
  2. Transparentna folia – właściwości
  3. Zastosowanie folii transparentnej

Co to jest folia transparentna?

Folia transparentna, nazywana potocznie folią przezroczystą wykonana jest z polichlorku winylu, dzięki czemu jest elastyczna, wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. Można zadrukowywać ją grafikami, tekstem, a także zdjęciami. To, co ją wyróżnia to klasyczny połysk lub elegancki mat, który podkreśla estetykę wydruku. Warto również dodać, że folia transparentna matowa, jak i błyszcząca są materiałem łatwym w obróbce. Dzięki temu można ją wykorzystywać na rozmaite sposoby, np. zgrzewać, zszywać czy łączyć z innymi materiałami.

Transparentna folia – właściwości

Folia transparentna jest to materiał gładki, który ma szerokie spektrum zastosowań. Badania przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowalnej zaklasyfikowały ją jako wyrób trudnopalny. W składzie folii nie znajdują się także żadne szkodliwe substancje, w tym ftalany. Co więcej, transparentna folia jest odporna na działanie promieniowania UV, jak również temperatury ujemne – do -30°C.

Zastosowanie folii transparentnej

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, transparentna folia ma bardzo wiele zastosowań w różnych branżach. Do czego w takim razie można jej użyć? Przede wszystkim wykorzystywana jest w branży marketingowej, gdzie służy do wykonywania druku offsetowego, a także do laminowania oraz jako folia opakowaniowa do tworzenia rozmaitych gadżetów reklamowych, np. toreb czy opakowań na produkty.

Ponadto folia ochronna transparentna jest bardzo przydatna przy produkcji piórników, saszetek oraz pokrowców. Oprócz tego wykorzystuje się ją do tworzenia namiotów, systemów bram, plandek czy altan, ponieważ wykazuje ona znakomitą odporność na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Warto dodać, że z twardej folii transparentnej można wykonywać również kurtyny przemysłowe. Znajduje także zastosowanie w ogrodnictwie oraz jachtingu.

Ciekawostką dotyczącą transparentnej folii jest również fakt, że ochoczo wykorzystują ją firmy odzieżowe, które tworzą z niej płaszcze przeciwdeszczowe, torebki czy kosmetyczki. Dotyczy to zarówno jej klasycznej wersji, jak i kolorowej folii transparentnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat folii transparentnej oraz przeczytać o tym, jak powstaje folia, zapraszamy Cię do lektury artykułów na naszym blogu Polimer Eko.