Aktualności

Woreczki ekologiczne na zakupy

Podczas zakupów zużywamy mnóstwo plastikowych woreczków, pakując w nie pieczywo, warzywa czy owoce. To na pewno bardzo wygodne, ale zupełnie nieekologiczne rozwiązanie. Na szczęście woreczki foliowe można łatwo zastąpić. Woreczki ekologiczne na zakupy to doskonałe zamienniki toreb plastikowych, które są w znacznym stopniu bezpieczniejsze dla naszej planety. Dowiedz się o nich więcej! Zapraszamy do lektury!

woreczki ekologiczne

Spis treści:

  1. Jak powstają woreczki ekologiczne?
  2. Worki ekologiczne zamiennikiem worków foliowych LDPE
  3. Ekologiczne woreczki na warzywa i owoce z surowców pochodzenia roślinnego
  4. Woreczki ekologiczne na zakupy – podsumowanie

Jak powstają woreczki ekologiczne?

Woreczki ekologiczne to alternatywa dla torebek foliowych czy woreczków strunowych wykonywanych z polietylenu (czyli folii LDPE lub HDPE), potocznie nazywanego plastikiem. Produkowane są z surowców pochodzenia roślinnego, czyli PLA, który powstaje z kukurydzy lub skrobi ziemniaczanej. Jest to materiał w pełni biodegradowalny – w żaden sposób nie zanieczyszcza on środowiska. Co ważne, woreczki ekologiczne wykonane z tego materiału mogą uzyskać certyfikaty OK Compost oraz OK Compost home.

Worki ekologiczne zamiennikiem worków foliowych LDPE

Jednym z najciekawszych zamienników worków foliowych LDPE są worki bio-LDPE. Powstają z materiału, który wygląda zupełnie jak plastik, czyli jest gładki oraz w pełni przezroczysty. Trudno zauważyć jakąkolwiek różnicę także jeśli chodzi o użytkowanie – worki bio-LDPE są tak samo wytrzymałe jak te plastikowe. W związku z tym mogą one mieć dokładnie takie samo zastosowanie.

Czym się zatem różnią? Otóż materiał do produkcji worków bio-LDPE pozyskiwany jest z trzciny cukrowej, która jest zasobem w pełni odnawialnym. Warto również dodać, że opakowania te mają ujemny ślad węglowy, co oznacza, że surowce wykorzystane do produkcji woreczka podczas wzrostu absorbują z atmosfery dwutlenek węgla, który zostaje zatrzymany w produkcie na czas jego użytkowania, dzięki temu nie przyczynia się on do zmian klimatycznych.

Ekologiczne woreczki na warzywa i owoce z surowców pochodzenia roślinnego

Opakowania na warzywa i owoce z surowców pochodzenia roślinnego to nic innego jak woreczki kompostowalne, nazywane także biodegradowalnymi. Wykonywane są materiałów pozyskiwanych ze skrobi, celulozy, olejów roślinnych oraz ich połączeń, czyli PLA. Warto również dodać, że ekologiczne woreczki z surowców pochodzenia roślinnego mają bardzo niski ślad węglowy.

Co natomiast oznacza, że opakowania te są kompostowalne? Otóż chodzi o to, że w odpowiednich warunkach naturalnych mikroorganizmy, które są obecne w środowisku, są w stanie przetworzyć je na wodę, gaz oraz biomasę, co oznacza, że nie pozostanie po nich zupełnie nic.

Woreczki ekologiczne na zakupy – podsumowanie

Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość zmiany foliowych materiałów do pakowania na te bardziej ekologiczne. Mowa tu o takich sytuacjach, jak zabezpieczanie towarów do transportu, kiedy folia stretch czy taśmy klejące, a także kaptury termokurczliwe są po prostu niezbędne. Jeśli jednak można zastąpić produkty z polietylenu przyjaźniejszymi dla środowiska, zdecydowanie warto to zrobić!