Aktualności

Próżniowe pakowanie ubrań – jak zaoszczędzić miejsce w szafie?

pakowanie próżniowe ubrań

Próżniowe pakowanie ubrań jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w szafie. Ten sposób sprawdzi się także przy przeprowadzce. Na czym polega, co można zapakować próżniowo oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Dowiesz się poniżej. 

Spis treści:

  1. Na czym polega próżniowe pakowanie ubrań?
  2. Zalety oraz wady pakowania próżniowego 
  3. Próżniowe pakowanie ubrań – co jest potrzebne?
  4. Jak pakować próżniowo ubrania – instrukcja krok po kroku

Na czym polega próżniowe pakowanie ubrań?

Przede wszystkim należy wskazać, że aby zaoszczędzić miejsce w szafie, będziesz potrzebował worki do próżniowego pakowania odzieży. Mają one różne rozmiary, dzięki czemu z powodzeniem dopasujesz je do rozmiaru szafy albo do rzeczy, które chcesz spakować. Worki te posiadają zawór, który służy do odessania powietrza z użyciem rury odkurzacza lub specjalnej pompki. Aby zapakować próżniowo urbania, wystarczy włożyć je do worka, a następnie odessać powietrze. Warto wiedzieć, że po odessaniu powietrza nie musisz się martwić, że ponownie wróci ono do worka, jeżeli nie zamkniesz od razu pokrywy. Worki są bowiem wyposażone w zawory zwrotne, dzięki którym w prosty sposób zamkniesz opakowanie, bez obaw o dostanie się do niego powietrza.

 

Do jednego worka można włożyć pojedyncze rzeczy lub kilka ich sztuk, przy czym, jeżeli każdy przedmiot będzie miał swój własny worek, to znacznie łatwiej będzie Ci go później znaleźć. Ponadto warto wskazać, że worki najczęściej są przezroczyste, dzięki czemu z łatwością będziesz mógł rozpoznać, co jest w środku. 

 

Próżniowo możesz spakować przykładowo ubrania, kurtki, płaszcze, koce czy pościele, a także miękkie dziecięce zabawki. Pierwszym krokiem podczas pakowania jest włożenie rzeczy do worka. Należy je ułożyć równomiernie oraz płasko (oczywiście w miarę możliwości). Najlepiej będzie także, jeżeli cała powierzchnia worka zostanie wypełniona. Następnie zamknij suwak, otwórz pokrywę zawora, przyłóż do niego końcówkę odkurzacza oraz włącz go na minimalną moc. Jeżeli zauważysz, że miejscami worek opada wolniej, to po prostu ściśnij go w tych właśnie miejscach. W zależności od przechowywanej tkaniny worek zmniejszy swoją objętość o 1/4 lub nawet o 3/4. 

Zalety oraz wady pakowania próżniowego 

Największą zaletą pakowania próżniowego ubrań jest fakt, że rzeczy zajmują znacznie mniej miejsca. Będzie miało to znacznie zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Ponadto worki są szczelne, dzięki czemu do zapakowanych przedmiotów nie przenikają zapachy, wilgoć, pleśń, mole czy roztocza. Należy jednak zwracać uwagę na to, by nie przedziurawić worka, ponieważ jeżeli nie będzie on szczelny, to nie będzie także spełniał swojej funkcji. Warto również wiedzieć, że pakowanie próżniowe można wykorzystać także do przechowywania żywności, dzięki czemu pozostanie ona świeższa na dłużej. Ten sposób pakowania jedzenia może być zatem świetną alternatywą dla tych osób, którym pakowanie termokurczliwe nie przypadło do gustu, a folia termokurczliwa nie stała się ich najlepszym przyjacielem. 

 

Wśród wad można wskazać natomiast, że po wyjęciu rzeczy z worka często wymagają one prasowania lub odświeżenia. Ponadto jeżeli rzeczy miałyby być często wyciągane i wkładane z powrotem, to taka czynność zajmuje dość dużo czasu. Z tego również powodu rekomenduje się stosowanie worków próżniowych do przechowywania rzeczy sezonowych lub zapasowej pościeli dla gości.

Próżniowe pakowanie ubrań – co jest potrzebne?

Podsumowując to, co napisaliśmy powyżej, do próżniowego pakowania ubrań będą Ci potrzebne tylko dwie rzeczy, czyli worki próżniowe oraz odkurzacz. Jak możesz się domyślić, odkurzacz pomoże Ci odessać powietrze z worków, stąd też wiele osób porównuje ten sposób pakowania ubrań do pakowania w folię termokurczliwą. Ale jak poprawnie je zapakować, by zajmowały jak najmniej miejsca?

 

Najlepiej jest zwinąć je w rulony i układać ciasno obok siebie. Dobrym pomysłem jest także posegregowanie ubrań w różne kategorie, a następnie umieszczenie ich w mniejszych workach. To dużo lepsze rozwiązanie niż pakowanie dużych paczek ubrań w worki, które faktycznie są pojemne, ale nawet po odessaniu zajmują dużo miejsca i są dosyć ciężkie, co często utrudnia schowanie ich na górne póki w szafie czy do pawlaczy, w których często trzymamy nasze ubrania po zakończonym sezonie letnim lub zimowym. Dodatkowo dzięki mniejszym workom z łatwością odnajdziesz to, czego szukasz.

Jak pakować próżniowo ubrania – instrukcja krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak pakować ubrania w worki próżniowe, spieszymy z odpowiedzią! Poniżej znajdziesz instrukcję, dzięki której w pięciu bardzo prostych krokach zapakujesz swoje ubrania w worki próżniowe:

  1. Pakowanie ubrań w worki próżniowe rozpocznij od zwinięcia ich w rulony. Pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo miejsca.
  2. Otwórz worek i ułóż ciasno ubrania obok siebie. Pamiętaj, by rozłożyć je równomiernie i zadbaj o to, by wypełnić całą powierzchnię worka.
  3. Zamknij strunę za pomocą klipsa i upewnij się, że powietrze w żaden sposób nie wydostaje się z worka.
  4. Teraz odkręć zawór, który znajduje się po jednej ze stron worka, przyłóż do niego końcówkę odkurzacza i uruchom go. Odkurzacz w kilka sekund odessie całe powietrze.
  5. Gdy zauważysz, że we wnętrzu worka nie ma już powietrza, wyłącz odkurzacz i szybko zakręć zawór w worku. Gotowe!

Pakowanie próżniowe ubrań jest w stanie zmniejszyć ich objętość nawet o 80%!