Aktualności

Próżniowe pakowanie ubrań – jak zaoszczędzić miejsce w szafie?

pakowanie próżniowe ubrań

Próżniowe pakowanie ubrań jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w szafie. Ten sposób sprawdzi się także przy przeprowadzce. Na czym polega, co można zapakować próżniowo oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Dowiesz się poniżej. 

Na czym polega próżniowe pakowanie ubrań?

Przede wszystkim należy wskazać, że aby zaoszczędzić miejsce w szafie, będziesz potrzebował worki do próżniowego pakowania ubrań. Mają one różne rozmiary, dzięki czemu z powodzeniem dopasujesz je do rozmiaru szafy albo do rzeczy, które chcesz spakować. Worki te posiadają zawór, który służy do odessania powietrza z użyciem rury odkurzacza lub specjalnej pompki. Aby zapakować próżniowo rzeczy, wystarczy włożyć je do worka, a następnie odessać powietrze. Warto wiedzieć, że po odessaniu powietrza nie musisz się martwić, że ponownie wróci ono do worka, jeżeli nie zamkniesz od razu pokrywy. Worki są bowiem wyposażone w zawory zwrotne, dzięki którym w prosty sposób zamkniesz opakowanie, bez obaw o dostanie się do niego powietrza.

Do jednego worka można włożyć pojedyncze rzeczy lub kilka ich sztuk, przy czym, jeżeli każdy przedmiot będzie miał swój własny worek, to znacznie łatwiej będzie Ci go później znaleźć. Ponadto warto wskazać, że worki najczęściej są przezroczyste, dzięki czemu z łatwością będziesz mógł rozpoznać, co jest w środku. 

Próżniowo możesz spakować przykładowo ubrania, kurtki, płaszcze, koce czy pościele, a także miękkie dziecięce zabawki. Pierwszym krokiem podczas pakowania jest włożenie rzeczy do worka. Należy je ułożyć równomiernie oraz płasko (oczywiście w miarę możliwości). Najlepiej będzie także, jeżeli cała powierzchnia worka zostanie wypełniona. Następnie zamknij suwak, otwórz pokrywę zawora, przyłóż do niego końcówkę odkurzacza oraz włącz go na minimalną moc. Jeżeli zauważysz, że miejscami worek opada wolniej, to po prostu ściśnij go w tych właśnie miejscach. W zależności od przechowywanej tkaniny worek zmniejszy swoją objętość o 1/4 lub nawet o 3/4. 

Zalety oraz wady pakowania próżniowego 

Największą zaletą pakowania próżniowego jest fakt, że rzeczy zajmują znacznie mniej miejsca. Będzie miało to znacznie zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Ponadto worki są szczelne, dzięki czemu do zapakowanych przedmiotów nie przenikają zapachy, wilgoć, pleśń, mole czy roztocza. Należy jednak zwracać uwagę na to, by nie przedziurawić worka, ponieważ jeżeli nie będzie on szczelny, to nie będzie także spełniał swojej funkcji. Warto również wiedzieć, że pakowanie próżniowe można wykorzystać także do przechowywania żywności, dzięki czemu pozostanie ona świeższa na dłużej. Ten sposób pakowania jedzenia może być zatem świetną alternatywą dla tych osób, którym pakowanie termokurczliwe nie przypadło do gustu, a folia termokurczliwa nie stała się ich najlepszym przyjacielem. 

Wśród wad można wskazać natomiast, że po wyjęciu rzeczy z worka często wymagają one prasowania lub odświeżenia. Ponadto jeżeli rzeczy miałyby być często wyciągane i wkładane z powrotem, to taka czynność zajmuje dość dużo czasu. Z tego również powodu rekomenduje się stosowanie worków próżniowych do przechowywania rzeczy sezonowych lub zapasowej pościeli dla gości.