Aktualności

Jak powstaje folia? Metody produkcji krok po kroku

Interesuje Cię to jak powstaje folia, z której korzystasz na co dzień? To dość skomplikowane przedsięwzięcie. Podczas produkcji folii korzysta się z kilku różnych metod. Każda z nich ma swoje mocne strony, więc warto je bliżej poznać. Dowiesz się też, z czego konkretnie robi się folię oraz co wykorzystuje się w trakcie jej produkowania.

jak powstaje folia

Spis treści:

  1. Jak powstaje folia, którą spotykasz na co dzień?
  2. Proces produkcji folii – jakie metody się wykorzystuje?
    2.1. Jak produkuje się folię metodą rozdmuchu „blown”?
    2.2. Jak powstaje folia metodą wylewu „cast”?
  3. Z czego robi się folię? Co wykorzystuje się podczas produkcji?

Jak powstaje folia, którą spotykasz na co dzień?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak powstaje folia musisz wiedzieć o tym, że wykorzystywane tworzywo przedostaje się najpierw do dozowników grawimetrycznych. To właśnie w nich dosypuje się rozmaite środki wspomagające. Następnie mieszanka przedostaje się do układu plastyfikującego i dochodzi do homogenizacji. Pod koniec tego procesu tworzywo przechodzi przez układ formujący: jest wyciskane, formowane i schładzane, a oprócz tego nabiera odpowiedniego wymiaru i kształtu. Finalny etap polega na spłaszczeniu folii i zwinięciu jej na rolki. To odpowiedź na to, jak powstaje folia stretch.

Proces produkcji folii – jakie metody się wykorzystuje?

Przejdźmy teraz do metod, z których korzysta się podczas produkcji folii. Wiesz już, jak powstaje folia bąbelkowa, a w tym miejscu poszerzysz swoją wiedzę o dostępnych metodach produkcyjnych. 

Jak produkuje się folię metodą rozdmuchu „blown”?

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad tym, jak powstaje folia z polietylenu wiedz, że jedną z najbardziej rozpowszechnionych opcji jest metoda rozdmuchu „blown”. Ta metoda odznacza się:

  • wydmuchiwaniem płynnego tworzywa przez szczelinę (kolistą),
  • otrzymaniem rękawa, który następnie trzeba schłodzić.

Omawiany proces produkcji folii jest stosunkowo czasochłonny i wykorzystywany w branży spożywczej oraz rolniczej. Uzyskana folia jest kleista i odporna na przebicia, lecz mało rozciągliwa. Kluczem do sukcesu jest to, aby folia stretch do kontaktu z żywnością spełniała wszystkie wymagania i normy, a do tego miała niezbędne atesty i certyfikaty.

Jak powstaje folia metodą wylewu „cast”?

Drugą opcją jest metoda wylewu „cast”. Miej na uwadze to, że roztopiony granulat musi być przetłoczony przez szczelinę (płaską), a następnie rozciągnięty i schłodzony przy pomocy cylindrów. Taka folia będzie elastyczna i odporna na rozerwanie oraz przebicia. Ten proces wytwarzania folii jest jednak dość kosztowny. Korzysta się z niego głównie w trakcie owijania palet w zakładach produkcyjnych.

Z czego robi się folię? Co wykorzystuje się podczas produkcji?

Chcesz wiedzieć z czego robi się folię i co wykorzystuje się podczas produkcji? Folia termozgrzewalna może być produkowana z kilku różnych materiałów. Wykorzystuje się do tego tworzywa sztuczne, a konkretniej polipropylen, polietylen i fluoropolimery. 

 

Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje producent worków foliowych. Jest to też uzależnione od tego, gdzie konkretnie będzie się korzystało z danej folii i jakie ma pełnić funkcje. Folia ma zabezpieczyć produkty przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. kurzem i wilgocią), a do tego odznaczać się wyjątkową lekkością. Wiesz już, jak produkuje się folię oraz jak wygląda ten proces od podszewki. Nie pozostało Ci nic innego, jak przystąpić do działania.