Aktualności

Folia termokurczliwa – co to jest?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad właściwościami folii, w którą pakowane są różne produkty dostępne w sklepach? Istnieje wiele rodzajów folii, a jedną z najbardziej popularnych jest folia termokurczliwa, inaczej termozgrzewalna, produkowana z polietylenu o małej gęstości.

FOLIA TERMOKURCZLIWA – CO TO JEST

Czym właściwie jest folia termokurczliwa? To materiał (tworzywo sztuczne) składający się z polimerów syntetycznych, czyli substancji chemicznych o konkretnych właściwościach. Właśnie te właściwości sprawiają, że folia termokurczliwa jest jedną z najbardziej powszechnych folii do pakowania. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość kurczenia się pod wpływem wysokiej temperatury i dopasowywanie swojego kształtu do kształtu przedmiotu, który owija.

Folia termokurczliwa do pakowania

Tytułowa folia służy do zbiorczego i jednostkowego pakowania różnego typu produktów. Na przykład butelek w zgrzewki, kartonów, puszek, artykułów z metalu, drewna i innych tworzyw sztucznych. Jest to także folia bezpieczna w kontakcie z żywnością, dlatego stosuje się ją do pakowania jedzenia, np. tacek z mięsem czy warzywami w supermarketach.

Folia termokurczliwa – jak używać?

Warto wiedzieć, że folia termozgrzewalna dostępna jest do kupienia w formie rolki (taśmy), rękawa (także z zakładkami) lub półrękawa. To właśnie rękaw termokurczliwy jest szczególnie lubiany przez różne branże przemysłowe, ponieważ jego użycie jest bardzo szybkie i wygodne. Produkt wkłada się do niego, a następnie do zgrzewarki, gdzie folia obkurcza się i idealnie przylega do opakowania produktu. Najczęściej jest przezroczysta, lecz istnieje możliwość wyprodukowania folii także w kolorze.

Jaka folia termokurczliwa do przyciemniania szyb?

Jaka folia termokurczliwa do przyciemniania szyb

Termozgrzewalną folię można zastosować także do przyciemniana szyb w samochodach. Nakleja się ją na szyby tak jak zwykłą folię dekoracyjną czy fototapetę. Potrzebujemy do tego szpachelki, dzięki której pozbędziemy się pęcherzyków powietrza, a folia będzie idealnie przylegać do powierzchni szyby. Nadmiar folii usuniemy za pomocą nożyka.

Jak sprawdzić czy folia jest termokurczliwa?

Można to sprawdzić za pomocą opalarki. Jeśli folia obkurcza się pod wpływem temperatury, to znaczy że jest termokurczliwa.

Projekt i realizacja: