Aktualności

Czym się różni folia LDPE i HDPE?


czym sie rozni LDPE i HDPEProducenci najróżniejszych towarów są zmuszeni do zadbania o ich bezpieczeństwo podczas transportu czy przechowywania w magazynie. Folie polietylenowe są bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu. Te folie dzielą się na dwie najpopularniejsze odmiany – LDPE i HDPE. W dalszej części artykułu dowiesz się o różnicach między tymi dwoma odmianami folii. Zapraszamy do dalszej lektury.

HPDE

Podstawową różnicą między HDPE a LDPE jest to, że HDPE jest cieńsza. Ten typ folii jest wykorzystywany do pakowania w sklepie owoców, pieczywa, czy wszelkich produktów na wagę. O ile oba rodzaje folii powstają w takim samym procesie polimeryzacji i za pomocą tych samych materiałów, o tyle w produkcji zostaje użyta inna moc ciśnienia. Z tego powodu folie mają różne właściwości. I tak HDPE jest na przykład folią szeleszczącą i raczej matową. Worki z HDPE są również zazwyczaj odporniejsze od produktów z LDPE. HPDE nie jest również rozciągliwa, w przeciwieństwie do LDPE. Folia stretch która jest bardzo popularnym materiałem używanym do opakowywania produktów, jest właśnie z HPDE.

LDPE

Folię LDPE tak jak zostało już to wspomniane, można odróżnić od HDPE przede wszystkim tym, że nie szeleści. Folia LDPE nadaje się przede wszystkim do produkcji worków na gruz, kubków na napoje, woreczków strunowych. Tego typu opakowania są używane do przenoszenia cięższych produktów, lub takich z ostrymi krawędziami. Gruba i miękka folia LDPE jest również odporna na działanie soli, zasad i kwasów. Folia LPDE ma mniejszą odporność niż HDPE, ale właśnie ze względu na fakt bycia bardziej rozciągliwą, jest częściej wykorzystywana do ochraniania ciężkich produktów.

Zastosowanie HPDE i LDPE

 

Obie rodzaje folii mają bardzo szerokie zastosowanie. Typowe foliówki które widzimy przy stanowiskach z pieczywem oraz warzywami i owocami są wykonane z folii HPDE. Natomiast mocniejsze torby, w które pakujemy duże zakupy, są zrobione z folii LDPE. Oba rodzaje folii są wykorzystywane w praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Folia jest wykorzystywana do pakowania kosmetyków, świeżych warzyw, jak i wielu innych produktów.