Na czym polega pakowanie produktów w folię termokurczliwą?
To w jaki sposób zapakujesz swój produkt, jest niezwykle ważne. Dzięki temu będziesz pewien, że towar zostanie dostarczony do klienta w nienaruszonym stanie. O ile sposobów pakowania produktów jest wiele, to jeden jest wyjątkowo popularny ze względu na wyjątkową wygodę – folia termokurczliwa. W dalszej części artykułu przedstawimy zalety folii termokurczliwej i to jak wygląda pakowanie w folie termokurczliwą.
Spis treści:
- Dlaczego warto wykorzystać folię termokurczliwą do pakowania?
- Jak przebiega pakowanie w folię termokurczliwą?
- Gdzie wykorzystuje się pakowanie folią termokurczliwą?
- Maszyny do pakowania w folię termokurczliwą
Dlaczego warto wykorzystać folię termokurczliwą do pakowania?
Popularnym widokiem w hipermarketach i wszelkich innych sklepach spożywczych są wielkie palety, ciasno oplecione przez mocny plastik. Jest to właśnie folia termokurczliwa, wytworzona z polietylenu o małej gęstości. Bardzo odporna na przebicie i rozerwanie, jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle spożywczym do pakowania między innymi słoików czy butelek. Kolejnym dużym plusem pakowania w folię termokurczliwą jest ekonomiczność. Za stosunkowo niski koszt opakowania, można dobrze zabezpieczyć nawet bardzo drogi towar, przykładowo alkohol. Zabezpieczanie folią termokurczliwą jest szybkie, ekonomiczne, trwałe i bardzo estetyczne, dlatego cieszy się tak wielką popularnością. Jedną z najpopularniejszych form folii termokurczliwej są kaptury termokurczliwe, szeroko wykorzystywane do grupowego pakowania wszelkich towarów, przykładowo słoików z żywnością, naczyń, kosmetyków.
Jak przebiega pakowanie w folię termokurczliwą?
Pierwszym etapem pakowania towaru w folię termokurczliwą jest zgrzewanie, po którym następuje finalny etap obkurczania. Najpierw produkty przeznaczone do zabezpieczenia są opakowane w folie termokurczliwą i za pomocą tej samej maszyny zgrzewane. Najlepiej jest wykorzystywać automatyczne urządzenia do pakowania w folię termokurczliwą, które same pakują i zgrzewają towar za pomocą zgrzewadła. Następnie folia zostaje obkurczona za pomocą gorącego powietrza, którego fala skurcza folię na produkcie. W efekcie mamy estetycznie i trwale opakowany towar, gotowy do transportu i przechowywania. Warto zdecydować się folię termokurczliwą, jeżeli zależy Ci na solidnym i ekonomicznym zabezpieczeniu Twoich produktów.
Gdzie wykorzystuje się pakowanie folią termokurczliwą?
Folia termokurczliwa jest to materiał, który wykazuje znakomitą odporność na promieniowanie UV oraz wilgoć. Ponadto jest niezwykle wytrzymała, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza różnego rodzaju towary. Warto również dodać, że ma ona także właściwości antystatyczne.
Ze względu na swoje liczne atuty, pakowanie folią termokurczliwą znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych branżach. Folia transparentna termokurczliwa wykorzystywana jest m.in. do pakowania napojów i żywności w butelki, słoiki oraz kartony. Ponadto umożliwia pakowanie wielkogabarytowe, np. zabezpiecza pojazdy, maszyny czy też składy pociągu. Służy także do mocowania oraz zabezpieczania towarów do palet. Co więcej, stosowana jest do grupowego pakowania w folię termokurczliwą towarów o nieregularnych kształtach, np. mebli.
Maszyny do pakowania w folię termokurczliwą
Do pakowania w folię termokurczliwą wykorzystuje się rozmaite typy maszyn, które zapewniają szczelne, estetyczne, jak również bezpieczne zabezpieczenie towarów. W zależności od konkretnych wymagań, jeśli chodzi o wydajności, estetykę, a także budżet, możemy wyróżnić następujące maszyny do pakowania w folię termokurczliwą:
- kloszowe zgrzewarki do folii,
- tunelowe półautomatyczne kątowe zgrzewarki do folii ze zintegrowanym tunelem,
- automatyczne maszyny foliujące:
- automatyczne zgrzewarki kątowe,
- automatyczne maszyny foliujące z bocznym zgrzewem ciągłym,
- automaty pakujące w folię z bocznym zgrzewem ciągłym, pakujące w przepływie (czyli bez zatrzymywania taśm transportowych podczas zgrzewu),
- maszyny do pakowania w folię termokurczliwą ze zgrzewem jonizacyjnym lub zakładkowym.
Chcesz dowiedzieć się, jak powstaje folia? Zapraszamy do lektury artykułu na naszym blogu, w którym opisujemy ten proces krok po kroku.