Aktualności

Czym się różni folia LDPE i HDPE?


czym sie rozni LDPE a HDPE

Producenci najróżniejszych towarów są zmuszeni do zadbania o ich bezpieczeństwo podczas transportu czy przechowywania w magazynie. Folie polietylenowe są bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu. Te folie dzielą się na dwie najpopularniejsze odmiany. Jakie są różnice między LDPE a HDPE. W dalszej części artykułu dowiesz się o tym, co wyróżnia te dwie odmiany folii. Zapraszamy do dalszej lektury.

Spis treści:

  1. Folie HPDE
  2. Folia LDPE
  3. Zastosowanie HPDE i LDPE
  4. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy folią LDPE a HDPE? Przydatne wskazówki
  5. Folia polietylenowa LDPE i HDPE – kiedy się po nią sięga?

Folie HPDE

Podstawową różnicą między HDPE a LDPE jest to, że HDPE jest cieńsza. Ten typ folii jest wykorzystywany do pakowania w sklepie owoców, pieczywa, czy wszelkich produktów na wagę. O ile oba rodzaje folii powstają w takim samym procesie polimeryzacji i za pomocą tych samych materiałów, o tyle w produkcji zostaje użyta inna moc ciśnienia. Z tego powodu folie mają różne właściwości. I tak HDPE jest na przykład folią szeleszczącą i raczej matową. Worki z HDPE są również zazwyczaj odporniejsze od produktów z LDPE. HPDE nie jest również rozciągliwa, w przeciwieństwie do LDPE. Producent foli stretch, która jest bardzo popularnym materiałem używanym do opakowywania produktów, zwykle używa do tego właśnie  HPDE.

Folia LDPE

Folię LDPE tak jak zostało już to wspomniane, można odróżnić od HDPE przede wszystkim tym, że nie szeleści. Folia LDPE nadaje się przede wszystkim do produkcji worków na gruz, kubków na napoje, woreczków strunowych. Tego typu opakowania są używane do przenoszenia cięższych produktów, lub takich z ostrymi krawędziami. Gruba i miękka folia LDPE jest również odporna na działanie soli, zasad i kwasów. Folia LPDE ma mniejszą odporność niż HDPE, ale właśnie ze względu na fakt bycia bardziej rozciągliwą, jest częściej wykorzystywana do ochraniania ciężkich produktów.

Zastosowanie HPDE i LDPE

Obie rodzaje folii mają bardzo szerokie zastosowanie. Typowe foliówki które widzimy przy stanowiskach z pieczywem oraz warzywami i owocami są wykonane z folii HPDE. Natomiast mocniejsze torby, w które pakujemy duże zakupy, są zrobione z folii LDPE. Często ten materiał wykorzystuje się również w reklamie do produkcji reklamówki z nadrukiem firmowym. Oba rodzaje folii są wykorzystywane w praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Folia jest wykorzystywana do pakowania kosmetyków, świeżych warzyw, jako worki na opony, jak i zabezpieczenie wielu innych produktów.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy folią LDPE a HDPE? Przydatne wskazówki

Biorąc pod lupę folię LDPE a HDPE warto zastanowić się nad podstawowymi różnicami pomiędzy tymi rozwiązaniami. Producent toreb HDPE i LDPE informuje klientów o takich różnicach m.in. na dostarczonych opakowaniach. To właśnie tam można zapoznać się z ich podstawowymi parametrami. Analizując kluczowe różnice między folią LDPE a HDPE trzeba mieć świadomość tego, że folia LDPE jest grubsza (około 0,020-0,060 mm, a HDPE 0,006-0,050 mm). Oznacza to, że produkty wykonane z LDPE są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Producent woreczków HDPE i LDPE dba o to, aby każdy mógł sobie porównać obie propozycje i wybrać dla siebie tą najdogodniejszą. Często zdarza się tak, że worki wykonane z LDPE są w sklepach płatne, a te z HDPE można dostać zupełnie za darmo. Kolejną różnicą jest to, że folia LDPE jest połyskliwa i rozciągliwa, natomiast wersja HDPE odznacza się matową strukturą i przy dotykaniu wydaje dość charakterystyczny szelest. 

Jak widać folia LDPE a HDPE to dwie zupełnie różne możliwości, dlatego wypadałoby się pochylić nad swoimi potrzebami i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Różnica między HDPE a LDPE jest łatwo zauważalna i nie powinno się popełnić w tym zakresie żadnego błędu. 

Folia polietylenowa LDPE i HDPE – kiedy się po nią sięga?

Folie HDPE i LDPE są niezwykle popularne i sięga się po nie m.in. przy tworzeniu folii spożywczej i izolacji budowlanych. Jak widać towarzyszą ludziom praktycznie na każdym kroku. Mogą być też wykorzystywane przy bezproblemowym pakowaniu produktów przemysłowych i żywności. Ze względu na swoje właściwości aseptyczne, doskonale chronią przed kurzem, zanieczyszczeniami i przenikaniem zapachów, przez co równie często wykorzystuje się je jako folia do pakowania ubrań.

Folia LDPE i HDPE przydaje się przede wszystkim przy produkcji reklamówek do przenoszenia żywności, odzieży czy też codziennych zakupów. Nie ma żadnych trudności z tym, aby w dzisiejszych czasach skorzystać z folii o właściwościach termokurczliwych i antypoślizgowych.