Worki na śmieci – pojemności, kolory, segregacja
Segregacja śmieci to dla wielu osób wciąż temat owiany tajemnicą. Właśnie dlatego postanowiliśmy pokrótce przedstawić najważniejsze informacje dotyczące sortowania odpadów. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Worki na śmieci – jakie kolory?
- Worki do segregacji śmieci
- Jakie śmieci w jakie worki – na co zwrócić uwagę?
- W jakie worki segregować śmieci?
- Worki na śmieci z taśmą ściągającą
- Worki na śmieci z uszami
- Specjalne worki na śmieci
Worki na śmieci – jakie kolory?
Worki na śmieci występują w kilku różnych kolorach, a każdy z nich odpowiada rodzajowi odpadów, jakie do nich wyrzucamy. Do dyspozycji mamy worki brązowe, niebieskie, żółte, zielone, szare oraz czarne. Oto, do czego służą każde z nich:
- Brązowe worki na śmieci – służą do wyrzucania tzw. odpadów bio, czyli obierków z owoców i warzyw, a także zepsutych owoców i jarzyn, skorupek jaj, fusów po kawie i herbacie, kwiatów i roślin doniczkowych oraz resztek produktów spożywczych. Warto pamiętać, że do worków brązowych na odpady kuchenne nie wolno wrzucać odpadów pochodzenia zwierzęcego, czyli kości, mięsa i tłuszczu.
- Niebieskie worki na śmieci – wyrzucamy do nich przede wszystkim papier, czyli czyste opakowania z papieru, tektury czy kartonu, a także gazety, książki, kolorowe magazyny, ulotki, katalogi, zeszyty i papier biurowy. Nie wrzucamy do nich natomiast tłustego czy mokrego papieru, ręczników papierowych, chusteczek, paragonów, papieru woskowanego i foliowanego, taśm klejących (które często są przyklejone na kartonowych pudełkach), opakowań papierowych z zawartością, kartonów po mleku czy napojach.
- Żółte worki na śmieci – są to worki służące do segregacji tworzyw sztucznych i metalu, co oznacza, że wrzucamy do nich butelki plastikowe, opakowania po środkach czystości, chemii gospodarczej i kosmetykach, czyste kanistry plastikowe, torebki foliowe, woreczki foliowe zamykane, opakowania po jogurtach oraz pojemniki po owocach, kartony po mleku i napojach, zakrętki plastikowe oraz metalowe, żarówki tradycyjne, puszki, folię oraz foremki aluminiowe. Nie wrzucamy do nich mokrych i zabrudzonych toreb foliowych, opakowań po lekach, opakowań po smarach, olejach technicznych, płynach chłodniczych, nawozach, środkach ochrony roślin, pojemników po farbach i lakierach, sprzętu AGD, styropianu i tworzyw z pianki, świetlówek, jarzeniówek, LED-ów, opakowań z zawartością, opakowań po aerozolach, środków higieny osobistej i jednorazowych pieluch.
- Zielone worki na śmieci – są to worki przeznaczone na szkło opakowaniowe, co oznacza, że wyrzucamy do nich szklane butelki po napojach oraz żywności (bez zakrętek, kapsli i metalowych kokard), szklane słoiki (bez zakrętek, zacisków oraz uszczelek gumowych), a także szklane opakowania po kosmetykach. Natomiast to zielonych worków nie wrzucamy żarówek, świetlówek, naczyń żaroodpornych, szklanek, talerzy, fajansu, porcelany, ceramiki, szkła okiennego i samochodowego, luster, szklanych opakowań medycznych oraz chemicznych i termometrów rtęciowych.
- Szare worki na śmieci – służą z kolei do segregowania odpadów zielonych, co oznacza, że wrzucamy do nich liście, skoszoną trawę oraz trociny i rozdrobnione gałązki.
- Czarne worki na śmieci – przeznaczone są na odpady zmieszane, czyli wrzucamy do nich wszystko to, co nie nadaje się do segregacji (oprócz odpadów niebezpiecznych), czyli zabrudzony papier, środki higieny osobistej, jednorazowe pieluchy, resztki żywności pochodzenia zwierzęcego, brudne opakowania, żwirek z kuwet dla zwierząt, ceramikę, potłuczone szyby, lustra, tekstylia, popiół czy zmiotki domowe. Nie wrzucamy tu zaś gruzu, resztek farb, lakierów czy rozpuszczalników, urządzeń elektronicznych, baterii, żarówek, leków czy mebli.
Worki do segregacji śmieci
Dla wielu osób segregacja śmieci jest trudna. Często wynika to po prostu z faktu, że nie wiemy, jak się za to zabrać, jednak warto pamiętać, że wystarczy jedynie odrobina chęci i determinacja, by wyrobić w sobie nawyk prawidłowego sortowania śmieci. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne.
Wiele osób argumentuje brak segregacji tym, że nie ma miejsca na tyle koszy. Rozwiązanie? Przy sortowaniu śmieci pojedyncze pojemniki nie muszą wcale być duże. Warto więc zainwestować w mniejsze kosze, dzięki czemu nawet w szafce pod zlewem zmieści się ich kilka. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, nie będziesz potrzebować aż sześciu koszy. W rzeczywistości przyda Ci się niewielki pojemnik na odpadki bio, pojemnik na tworzywa sztuczne oraz odpady zmieszane. Papier można z powodzeniem trzymać w innym miejscu i wyrzucać w momencie, gdy nazbiera się go trochę więcej. Kosz na szkło także nie będzie konieczny – przecież nie gromadzi się go dużo. Pusty słoik czy opakowanie po kremie do twarzy można wyrzucić przy okazji wynoszenia innych śmieci do kontenerów.
Jeśli chcesz zorganizować system segregacji odpadów w swoim mieszkaniu, domu czy firmie, pomogą Ci w tym odpowiednie worki na śmieci. Doświadczony producent worków foliowych dostarcza je o pojemności 35 l, 60 l oraz 120 l. To pierwszy krok do prawidłowego sortowania odpadów.
Jakie śmieci w jakie worki – na co zwrócić uwagę?
Podczas segregacji śmieci warto zwrócić uwagę, co wolno, a czego nie wolno wrzucać do danych worków. Często zastanawiasz się, gdzie wrzucić mokry ręcznik papierowy, karton po mleku czy potłuczoną szklankę lub inne odpady? Otóż najlepszym sposobem na to, by nie pomylić się w segregacji śmieci jest znalezienie informacji na ten temat na stronie internetowej urzędu gminy, lokalnego przedsiębiorstwa lub u administratora budynku czy osiedla, na którym mieszkasz. Dowiesz się z nich, jak podzielić śmieci, jakie kosze warto mieć i które odpady wrzucać do poszczególnych pojemników. Warto też wydrukować sobie takie informacje i powiesić na przykład na lodówce. Bardzo łatwo będziesz w stanie sprawdzić, że potłuczone szkło powinno iść do kosza na śmieci zmieszane, tak jak zresztą zużyty ręcznik papierowy, a karton na mleku musi zaś powędrować do kosza na metale i tworzywa sztuczne.
W jakie worki segregować śmieci?
To pytanie bardzo często zadają osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z segregacją śmieci. Jak wspominaliśmy powyżej, worki dzielą się na kolory, a każdy z nich odpowiada rodzajom odpadów, jakie powinny być do nich wrzucane. Brązowe worki to odpady bio, niebieskie są do papieru, żółte do tworzyw sztucznych i metalu, zielone na szkło, szare na odpady zielone, zaś czarne na odpady zmieszane. Podział na kolory worków na śmieci odpowiada także podziałowi na kosze – te kolory są takie same.
Pamiętaj także, że istnieją śmieci, których nie należy wrzucać do żadnego z worków. Należą do nich:
- Baterie i akumulatory – wyrzucaj je do odpowiednich pojemników, które najczęściej znajdują się w hipermarketach, centrach handlowych czy sklepach z elektroniką.
- Sprzęt elektroniczny – zużyty czy zepsuty sprzęt oddawaj do specjalnie przeznaczonych do tego celu punktów, które znajdują się w każdym mieście.
- Żarówki – specjalne pojemniki na żarówki znajdują się zwykle obok pojemników na zużyte baterie. Oprócz tego możesz je również oddać do punktu zbiórki elektrośmieci.
- Lekarstwa – przeterminowane lub niewykorzystane lekarstwa zanieś do kontenerów znajdujących się w aptekach lub do PSZOK-ach (Punktach Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych).
- Gruz i odpady budowlane – gruz, stare kafelki, meble czy inne odpady wielkogabarytowe lub budowlane wyrzuca się do specjalnego kontenera przeznaczonego właśnie na takie śmieci. Można wynająć go na własną rękę.
Worki na śmieci z taśmą ściągającą
Worki na śmieci z taśmą ściągającą zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić użytkownikom przenoszenie odpadów do odpowiednich kontenerów. Dzięki solidnemu mocowaniu nie trzeba martwić się o to, że po drodze odpady się rozsypią i trzeba je będzie zbierać po całym chodniku lub ulicy. Worki z taśmą ściągającą są tworzone z grubej folii i nadają się do recyklingu. To wytrzymałe i uniwersalne worki na śmieci, które powinny się znaleźć w każdym gospodarstwie domowym.
Worki na śmieci z uszami
Worki na śmieci z uszami są produkowane z odpowiednio dobranej folii w wersji LDPE. Gwarantują wyjątkową szczelność, odporność na uszkodzenia i łatwość w przenoszeniu odpadów do kontenerów znajdujących się na zewnątrz budynków.
Co najważniejsze worki foliowe LDPE mogą być wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w biurowcach, centrach handlowych, gabinetach oraz placówkach medycznych i instytucjach publicznych. Worki z uszami zyskują popularność ze względu na wszechstronność zastosowania. Takie worki na śmieci mogą się od siebie różnić m.in. pojemnością oraz kolorem, dlatego należy je dobrać do swoich indywidualnych potrzeb.
Specjalne worki na śmieci
Aktualnie dużą popularnością cieszą się nie tylko worki na śmieci 60l z taśmą, ale też tzw. worki specjalne, z których można korzystać w przypadku gromadzenia odpadów organicznych lub szklanych. Dzięki temu użytkownicy mają pewność tego, że postępują zgodnie z przyjętymi normami i nie zrobią sobie krzywdy, np. podczas przenoszenia odpadów do zewnętrznego pojemnika na śmieci.
Wśród specjalnych worków na śmieci znajdują się też wytrzymałe worki na gruz, które pełnią nieocenioną rolę podczas różnego rodzaju remontów i prac budowlanych. To jedna z najlepszych opcji dla osób, które w najbliższej przyszłości planują przeprowadzkę lub generalne porządki. Worki na śmieci z tej kategorii znajdują się też w asortymencie ekip remontowo-budowlanych. Jak widać worek z uszami to zaledwie jedna z kilku ciekawych propozycji rynkowych, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie wersje worków na odpady i wybrać spośród nich te najwłaściwsze.