Aktualności

Stretch spożywczy – jakie ma właściwości?

folia spożywcza

Stretch spożywczy, czyli folia stretch, zwana również folią spożywczą, jest produktem najczęściej stosowanym do pakowania jedzenia oraz wyrobów garmażeryjnych. To bardzo rozciągliwy materiał, który łatwo dopasowuje się do konkretnego kształtu. Niektóre rodzaje folii mogą rozciągać się nawet sześciokrotnie. 

Folia spożywcza – rodzaje

Aby osiągnąć pożądane właściwości, do produkcji folii stosuje się surowiec zwany LLDPE (liniowy polietylen o niskiej gęstości). Folia stretch dzieli się najczęściej na trzy rodzaje. Producenci wyróżniają: ręczną, maszynową i jumbo. Pierwsza kategoria to rodzaj folii nakładany ręcznie lub za pomocą dyspenserów przez pracowników danego przedsiębiorstwa. Stosowana jest na mniejszą skalę, jej grubość osiąga maksymalnie 20 mikronów. Folia maszynowa przeznaczona jest do paletyzacji i jest stosowana w dużych przedsiębiorstwach. Nakładana jest za pomocą owijarek automatycznych. Wersja jumbo jest produktem wielowarstwowym. Często jest poddawana dalszej obróbce (konfekcjonowaniu) na folię ręczną, bądź maszynową. 

Właściwości i zastosowanie folii stretch 

Folia z polietylenu posiada trzy różne stopnie rozciągliwości. W wersji standardowej materiał rozciąga się ok, 120-150%, w wersji power nawet do 250%, natomiast w wariancie super power aż 350%. Do produkcji folii niezbędne są zaawansowane technologicznie maszyny, które sprawiają, że produkt końcowy jest termoplastyczny, rozciągliwy, transparentny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Stretch spożywczy nawija się zazwyczaj na tekturową tuleję, która jest gotowa do użycia. Na rynku odnaleźć można również worki foliowe, które wykorzystuje się głównie w transporcie. Pomimo cienkiego tworzywa, folia jest bardzo wytrzymała, dlatego stosuje się ją w firmach logistycznych i spedycyjnych. 

Folia stretch jest tworzywem uniwersalnym, dlatego znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ceniona jest za swoje właściwości, które sprawiają, że transport towarów jest odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Projekt i realizacja: