Aktualności

Rodzaje, sposoby, metody zgrzewania folii

Proces zgrzewania folii pozwala trwale połączyć dwie płaszczyzny, dzięki czemu można tworzyć foliowe opakowania i zabezpieczenia różnych produktów Dowiedzcie się, na czym dokładnie polega zgrzewanie folii i jakie metody zgrzewania wykorzystuje współczesny przemysł.

zgrzewarka do folii

Folia LDPE oraz MDPE to obecnie najczęściej wykorzystywane typy folii opakowaniowej. Polietylenowa folia służy do zamykania różnego rodzaju produktów tworząc mocne opakowanie odporne na rozerwanie i unieruchamiające ładunek podczas transportu.

Spis treści:

  1. Zgrzewarka folii nie jedno ma imię
  2. Zgrzewarka do folii PCV i inne
  3. Domowe sposoby na zgrzewanie folii – co można wykorzystać?
    3.1. Do zgrzewania folii przede wszystkim żelazko
    3.2. Dobrym pomysłem do zgrzewania folii okaże się lutownica
    3.3. Zgrzewanie folii domową opalarką

Zgrzewarka folii nie jedno ma imię

Aby folia tworzyła trwałe opakowanie należy ją zgrzać. Proces ten polega na nagrzaniu folii do bardzo wysokiej temperatury, przez co się topi, a cząsteczki masy mieszają miedzy sobą. Po dociśnięciu i schłodzeniu tworzą jednolitą strukturę, które nie da się naruszyć bez rozerwania folii. W rezultacie powstaje całkowicie szczelne pakowanie w folię termokurczliwą, które chroni przed wnikaniem wilgoci i przykładowo przedłuża świeżość produktów spożywczych.

Zgrzewanie folii odbywa się z wykorzystaniem specjalnej maszyny – zgrzewarki. To elektryczne urządzenie, którego zadaniem jest rozgrzanie i uplastycznienie folii. Istnieją różne zgrzewarki folii, które różnią się od siebie głównie ze względu na czas nagrzania i chłodzenia, a także kształt elementu nagrzewającego.

Zgrzewarka do folii PCV i inne

  • Zgrzewarka indukcyjna – posiada nagrzewający się przewodnik elektryczny i wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. To bardzo nowoczesna maszyna o uniwersalnym zastosowaniu, m.in. jako zgrzewarka do folii termokurczliwej.
  • Zgrzewarka impulsowa – wysyła impulsy elektryczne, które naprzemienne nagrzewają i schładzają odcinki folii umieszczonej między listwami. Jest to typowa zgrzewarka do folii polietylenowej i propylenowej do 0,6 mm grubości.
  • Zgrzewarka pojemnościowa – zgrzewarka do folii PCV o grubości do 0,1 mm. Posiada listwy będące elektrodami kondensatora. Nagrzewanie się tworzywa generuje zmienne pole elektryczne. 

Poza wyżej wspomniany istnieją także inne maszyny do zgrzewania folii, które wykorzystuję między innymi metodę klina lub nagrzanego drutu. Istnieją także urządzenia wyspecjalizowane, np. zgrzewarki do woreczków itd.

Domowe sposoby na zgrzewanie folii – co można wykorzystać?

Zgrzewanie folii może przebiegać na wiele różnych sposobów. Nie zawsze trzeba sięgać po specjalistyczną zgrzewarkę do folii PCV. Niekiedy wystarczające okażą się urządzenia, które domownicy posiadają w swoich nieruchomościach.

Do zgrzewania folii przede wszystkim żelazko

Jednym z podstawowych pomysłów jest zgrzewanie folii żelazkiem. Niebagatelną rolę odgrywa w tym procesie podwyższona temperatura. Wystarczy umieścić na desce do prasowania koc, a dopiero na niej powinna znaleźć się folia do pakowania paczek. Następnie, na folii powinna się znaleźć kartka papieru, tak aby można było przeprowadzić zgrzewanie. Dociskanie powinno trwać kilka sekund. Kluczowe jest to, aby omawiane zgrzewanie folii wykonywać z należytą ostrożnością, gdyż łatwo o wystąpienie poparzeń i uszkodzeń urządzenia.

Dobrym pomysłem do zgrzewania folii okaże się lutownica

Kolejną propozycją na zgrzewanie folii PCV jest lutownica. Wystarczy wyposażyć się w dwie warstwy materiału, a następnie doprowadzić do ich rozgrzania. Dojdzie w ten sposób do topnienia i połączenia się wspomnianych warstw. Takie domowe zgrzewanie folii nie zawsze jest jednak estetyczne i szczelne, dlatego też najlepiej, gdy zajmą się tym wykwalifikowani profesjonaliści. Brak doświadczenia może poskutkować tym, że zgrzewanie folii PVC zakończy się małym rozczarowaniem.

Zgrzewanie folii domową opalarką

Ostatnim z proponowanych rozwiązań jest zgrzewanie folii opalarką. W tej sytuacji dysza urządzenia powinna być skierowana pomiędzy dwie warstwy materiału. Później zainteresowane osoby zabierają się za ich dociskanie przy pomocy wałka. Takie pakowanie termokurczliwe nie jest to zbyt skomplikowane oraz czasochłonne, a może się okazać bardzo skuteczne. Nieprawidłowe korzystanie z opalarki może się jednak zakończyć poparzeniami lub nieszczelnymi łączeniami. Przydadzą się podstawowe umiejętności techniczne, tak aby zgrzewanie folii w domu zakończyło się wielkim sukcesem. Alternatywą jest zgrzewanie folii prostownicą, ale jest to opcja przeznaczona dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy ze zgrzewaniem folii domowymi sposobami mieli już styczność w przeszłości.