Aktualności

Rodzaje, sposoby, metody zgrzewania folii

Proces zgrzewania folii pozwala trwale połączyć dwie płaszczyzny, dzięki czemu można tworzyć foliowe opakowania i zabezpieczenia różnych produktów Dowiedzcie się, na czym dokładnie polega zgrzewanie folii i jakie metody zgrzewania wykorzystuje współczesny przemysł.

zgrzewarka do folii

Folia LDPE oraz MDPE to obecnie najczęściej wykorzystywane typy folii opakowaniowej. Polietylenowa folia służy do zamykania różnego rodzaju produktów tworząc mocne opakowanie odporne na rozerwanie i unieruchamiające ładunek podczas transportu.

Zgrzewarka folii nie jedno ma imię

Aby folia tworzyła trwałe opakowanie należy ją zgrzać. Proces ten polega na nagrzaniu folii do bardzo wysokiej temperatury, przez co się topi, a cząsteczki masy mieszają miedzy sobą. Po dociśnięciu i schłodzeniu tworzą jednolitą strukturę, które nie da się naruszyć bez rozerwania folii. W rezultacie powstaje całkowicie szczelne opakowanie, które chroni przed wnikaniem wilgoci i przykładowo przedłuża świeżość produktów spożywczych.

Zgrzewanie folii odbywa się z wykorzystaniem specjalnej maszyny – zgrzewarki. To elektryczne urządzenie, którego zadaniem jest rozgrzanie i uplastycznienie folii. Istnieją różne zgrzewarki folii, które różnią się od siebie głównie ze względu na czas nagrzania i chłodzenia, a także kształt elementu nagrzewającego.

Zgrzewarka do folii PCV i inne

  • Zgrzewarka indukcyjna – posiada nagrzewający się przewodnik elektryczny i wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. To bardzo nowoczesna maszyna o uniwersalnym zastosowaniu, m.in. jako zgrzewarka do folii termokurczliwej.
  • Zgrzewarka impulsowa – wysyła impulsy elektryczne, które naprzemienne nagrzewają i schładzają odcinki folii umieszczonej między listwami. Jest to typowa zgrzewarka do folii polietylenowej i propylenowej do 0,6 mm grubości.
  • Zgrzewarka pojemnościowa – zgrzewarka do folii PCV o grubości do 0,1 mm. Posiada listwy będące elektrodami kondensatora. Nagrzewanie się tworzywa generuje zmienne pole elektryczne. 

Poza wyżej wspomniany istnieją także inne maszyny do zgrzewania folii, które wykorzystuję między innymi metodę klina lub nagrzanego drutu. Istnieją także urządzenia wyspecjalizowane, np. zgrzewarki do woreczków itd.

Projekt i realizacja: