Aktualności

Polimer – szansa czy zagrożenie dla branży tworzyw sztucznych?

Polimery jawią nam się często jako coś złego, czego należy unikać. Czy jednak słysząc słowo „polimer” zawsze musimy odbierać je negatywnie? Patrząc na popyt na tego typu materiały, można stwierdzić, że są one bez wątpienia potrzebne, jeśli nie niezbędne w wielu różnych sektorach. Czy zatem branża tworzyw sztucznych musi się obawiać o swoją przyszłość? Odpowiadamy!

polimery

Spis treści:

  1. Czym są polimery?
  2. Zastosowanie polimerów
  3. Jakie są największe zalety polimerów?
  4. Przyszłość polimerów a pozycja branży tworzyw sztucznych
  5. Jak powstają polimery?
  6. Jak dzielimy polimery?
  7. Co odróżnia polimery od tworzyw sztucznych?

Czym są polimery?

Polimery są to substancje chemiczne, które składają się z wielu części, a dokładniej z wielokrotnie powtórzonych jednostek nazywanych merami. Dzielą się one na dwie grupy, czyli polimery naturalne, które są jednym z najważniejszych budulców organizmów żywych oraz polimery syntetyczne, które stanowią podstawowy budulec tworzyw sztucznych. I ta druga grupa będzie nas interesowała.

Zastosowanie polimerów

Polimery mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim wykorzystywane są do produkcji tworzyw sztucznych, takich jak opakowania foliowe, ale nie tylko. Są również bardzo ważnym elementem produktów chemicznych, takich jak kleje, lakiery, farby, oleje przemysłowe, środki smarujące. Polimery stosowane są także w branży budowniczej do wytwarzania okładzin, wykładzin, folii z polietylenu, materiałów uszczelniających i termoizolacyjnych, rur czy rynien. Oprócz tego wykorzystywane są również w meblarstwie, medycynie, elektrotechnice, elektronice, komunikacji i transporcie, a także kosmetyce.

Jakie są największe zalety polimerów?

Za największe zalety polimerów uważa się:

  • odporność na środowisko aktywne oraz czynniki atmosferyczne,
  • stabilność termiczną,
  • niewielką gęstość,
  • dużą wytrzymałość mechaniczną,
  • wytrzymałość,
  • zdolność do kształtowania gotowych produktów,
  • własności cieplne i elektryczne.

Przyszłość polimerów a pozycja branży tworzyw sztucznych

Jak pokazują liczne badania, na rynku krajowym jest duży popyt na polimery oraz wykonywane z nich wyroby. Czy wiesz, jak powstaje folia? Właśnie z materiałów wykonywanych na bazie polimerów! Kwitnie także eksport tych materiałów, dlatego coraz więcej przedsiębiorców z branży tworzyw sztucznych decyduje się na rozbudowę swoich firm oraz inwestowanie w park maszynowy.

Co więcej, cały czas mamy do czynienia z rozwojem nowoczesnych technologii. W ostatnich latach pojawiają się liczne innowacje, które umożliwią stosowanie polimerów zamiast szkła, metalu czy szkła. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. produkcja tworzyw przewodzących prąd elektryczny czy tworzyw biodegradowalnych.

Jak powstają polimery?

Jeśli zastanawiasz się, jak wytwarza się polimery, spieszymy z odpowiedzią. Otóż polimery powstają w procesie polimeryzacji, który polega na łączeniu się wielu cząsteczek monomeru. Różne reakcje chemiczne zmieniają wiązania chemiczne, które łączą monomery. Proces ten powoduje, że molekuły łączą się w strukturę liniową, rozgałęzioną lub sieciową, w wyniku czego powstają polimery. Warto dodać, że proces polimeryzacji przebiega bez zmian składu substancji reagujących i nie towarzyszy mu wydzielenie małocząsteczkowych produktów ubocznych.

Jak dzielimy polimery?

Wyróżnia się następujący podział polimerów:

  • ze względu na pochodzenie (syntetyczne, naturalne oraz modyfikowane),
  • ze względu na topologię (liniowe, rozgałęzione, drabinkowe, usieciowane, cykliczne, katenanowe, rotaksanowe oraz dendrymetyczne),
  • ze względu na jednorodność budowy chemicznej (statystyczne, gradientowe, naprzemienne, blokowe oraz szczepione),
  • ze względu na budowę (organiczne oraz nieorganiczne),
  • ze względu na taktyczność (izotaktyczne, syndiotaktyczne oraz ataktyczne),
  • ze względu na strukturę (krystaliczne oraz amorficzne).

Co odróżnia polimery od tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są to materiały wytwarzane z polimerów przekształcanych z pomocą dodatków oraz pod wpływem obróbki cieplnej i mechanicznej. O jakich dodatkach mowa? Otóż są to przede wszystkim pigmenty, plastyfikatory, wypełniacze, a także utwardzacze, czyli dodatki, które stosujemy także przy produkcji naszych wyrobów w Polimer Eko.