Aktualności

Zabezpieczenie towaru na paletach – skuteczne sposoby

zabezpieczenie towaru na paletach

Wysyłka palet zawsze wiąże się z ryzykiem. Przesyłka paletowa może ulec uszkodzeniu, przez co wartość towaru ulegnie obniżeniu. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami na zabezpieczenie towaru na paletach, które zminimalizują możliwość wystąpienia niektórych zjawisk niepożądanych. 

 

Spis treści: 

  1. Zabezpieczenie palety – na co należy zwrócić uwagę?
  2. Skuteczne metody na zabezpieczenie towaru na paletach
  3. Zabezpieczenie ładunku na palecie
  4. Zabezpieczenie palet w transporcie

Zabezpieczenie palety – na co należy zwrócić uwagę?

Jak zabezpieczyć towar na palecie? Przygotowując towar do zapakowania, warto mieć na uwadze kilka czynników, które zminimalizują ryzyko uszkodzenia przesyłki. Przede wszystkim ważne jest, aby nie przekroczyć limitu pakowności, niezależnie od rodzaju palety. Istotne również jest unieruchomienie towaru. Niezbędna wówczas okaże się taśma do spinania palet. Dzięki swojej elastyczności, pozwala na bezpieczne przetransportowanie przesyłki. Taśmy do palet powinny być stosowane niezależnie od ich rozmiaru. W przypadku mniejszych sprawdzą się taśmy spinające, które mają za zadanie połączenie kilku modułów. 

Skuteczne metody na zabezpieczenie towaru na paletach

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów, którymi są taśmy do pakowania palet oraz folia stretch, należy przejść do czynności pakowania. Towar powinien zostać ułożony ciasno, jednakże nie może na siebie nachodzić, ponieważ może generować to dodatkowe uszkodzenia. W kolejnym etapie istotna jest folia stretch unieruchamiająca przedmioty na palecie. Dzięki swojej strukturze, całość będzie odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Taśmy polipropylenowe są tanim sposobem na zabezpieczenie palety. Taśma do spinania palet stosowana jest na szeroką skalę w branży kurierskiej. Taśmy poliestrowe PET znajdują zastosowanie w przypadku spinania ciężkich i rozprężnych ładunków, gdyż charakteryzują się większym wydłużeniem niż taśmy PP. Z tej przyczyny ta taśma do wiązania palet jest trwalsza. Na rynku znajdują się również paski do pakowania palet, wykonane z drutu, bądź odpornego plastiku. 

Zabezpieczenie palety jest bardzo ważne podczas transportu towaru. Za pomocą odpowiednich akcesoriów można uchronić produkty przed uszkodzeniem. Odpowiednia taśma spinająca do palet skutecznie chroni produkty 

Zabezpieczenie ładunku na palecie

W przypadku ciężkich i dużych ładunków, należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ładunku na palecie, która zastanie umieszczona w ciężarówce. Ważne jest, aby ładunek był równomiernie rozłożony na całej powierzchni platformy. Można to osiągnąć przez zastosowanie specjalnych taśm mocujących, przekładki między poszczególnymi elementami ładunku oraz blokady kół, które zapobiegają przemieszczaniu się towaru.

Zabezpieczenie palet w transporcie

Ważne jest również, aby zadbać o zabezpieczenie palet w czasie transportu. W tym celu należy zastosować odpowiednie pasy transportowe, które pozwolą na dobrą stabilizację palet na samochodzie.