Aktualności

Taśma PCV samoprzylepna – właściwości i zastosowania

Taśma PCV samoprzylepna

Taśma PCV samoprzylepna znajduje zastosowanie w wielu branżach. To uniwersalny produkt, który wzmacnia, mocuje, łączy oraz izoluje instalacje grzewcze, elektryczne, wentylacyjne i klimatyzacje. 

Spis treści:

  1. Właściwości samoprzylepnej taśmy PCV
  2. Taśma PCV samoprzylepna i jej właściwości
  3. Taśmy samoprzylepne PCV – jaki rodzaj kleju wybrać?
  4. Taśmy samoprzylepne PCV – z jakich akcesoriów warto skorzystać?

Taśma PCV samoprzylepna i jej właściwości

Taśma PCV samoprzylepna to skrót od polyvinylchloride, czyli polichlorek winylu. Najważniejszą właściwością taśmy jest duża siła przylegania i wytrzymałość dielektryczna. Z tej przyczyny produkt charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję i wilgoć. Produkty oferowane są w wielu kolorach, toteż można je wykorzystywać do identyfikacji instalacji i przewodów. Producenci taśm PCV samoprzylepnych, tacy jak Polimer Eko, stawiają także na produkcję przyjazną środowisku. Wytwarzanie taśmy odbywa się bez użycia substratów znajdujących się na liście wykluczonych z użycia na terenie UE, na podstawie dyrektywy REACH czy RoHS. Dzięki temu wiele branż, w tym przemysł opakowań, staje się coraz bardziej neutralnych dla środowiska naturalnego. 

Taśma PCV samoprzylepna – zastosowanie 

Taśma PCV samoprzylepna jest stosowana w niezliczonej ilości instalacji. Dzięki temu, że produkt ten jest wytrzymały, odporny na przecieranie, wilgoć oraz samo gasnący, wykorzystuje się go przy naprawach izolowanych, a nawet do wyznaczania stref i obszarów. Producent taśmy pakowej zadbał również o to, aby taśma PCV samoprzylepna znalazła również zastosowanie przy wodoodpornych uszczelnieniach. Produkt używa się także do wiązkowania, oplatania i owijania kabli i przewodów, jak i do kodowania i identyfikowania kolorami. Identyfikacja kolorystyczna jest niezwykle ważna w branży elektrycznej. 

Dodatkowo taśma PCV samoprzylepna sprawdzi się w przemysłach motoryzacyjnym, elektronicznym i AGD. Stosowana jest z powodzeniem zarówno w halach produkcyjnych, jak i w warunkach domowych, gdzie służy do łączenia, sklejania i naprawiania. W branży budowlanej jest niezbędna do owijania przewodów, prętów, drutów i rurek. Warto podkreślić jej zastosowanie podczas wydarzeń sportowych, gdzie oznacza się nią linie boiska.

Szeroka taśma klejąca jest wykorzystywana na wiele sposobów. Warto jednak zaznaczyć, że aby produkt zachował swoje właściwości, należy przechowywać go w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim musi znajdować się w pomieszczeniu, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 50%, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Taśmę PCV samoprzylepną należy także chronić przed nasłonecznieniem, aby na długo zachowała swoje właściwości klejące. Jednakże w przypadku niskich i ujemnych temperatur, lepiej sprawdzi się taśma polietylenowa (PE). Skutecznie chroni rury przed korozją, jednocześnie zabezpieczając przed skraplaniem się wody na powierzchni rur. 

Taśmy samoprzylepne PCV – jaki rodzaj kleju wybrać?

Decydując się na taśmę samoprzylepną PCV klienci mogą wybrać odpowiedni rodzaj kleju. Do wyboru są dwie podstawowe opcje:

  • klej na bazie naturalnego kauczuku – cechuje się doskonałymi właściwościami klejącymi, a do tego świetnie radzi sobie zarówno z niskimi, jak i bardzo wysokimi temperaturami. Co najważniejsze taka taśma PCV samoprzylepna  może być stosowana na dowolnie wybranych powierzchniach, nie ma się pod tym kątem żadnych ograniczeń. Początkowa siła klejenia jest ustabilizowana na bardzo wysokim poziomie,
  • klej na bazie syntetycznego kauczuku – druga z popularnych możliwości. Charakteryzuje się niskim kosztem aplikacji, więc jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie taśmy były wykorzystywane na automatycznych liniach pakujących, chociaż równie dobrze można postawić na klejenie ręczne. Idealny wybór w przypadku falowanych powierzchni.

Jak widać dobór kleju będzie uzależniony od kilku ważnych czynników, m.in. od charakteru zaplanowanych prac oraz powierzchni, na której chce się stosować taśmę samoprzylepną PCV.

Taśmy samoprzylepne PCV – z jakich akcesoriów warto skorzystać?

Korzystając z omawianych taśm samoprzylepnych PCV warto wyposażyć się również w kilka dodatkowych akcesoriów i urządzeń. Dzięki temu wszelkie prace przebiegną zgodnie z wcześniejszym planem i bez przykrych niespodzianek. Jest to m.in. niezawodna zaklejarka. To właśnie ona odpowiada za bezproblemowe przyleganie taśmy do powierzchni oraz zapewnienie estetycznego wyglądu.

Kluczowe w tym wszystkim jest umiejętne dobranie rozmiaru taśmy. Pod tym kątem wybiera się właściwą zaklejarkę. Aplikatory stołowe pełnią nieocenioną rolę w procesie klejenia niewielkich kopert i podarunków. Przy większych kopertach i opakowaniach sprawdzi się natomiast zaklejarka ręczna. Skorzystanie z powyższych aplikatorów doprowadzi do tego, że praca na magazynie będzie łatwiejsza i znacznie usprawniona. Dodatkowo taśma samoprzylepna PCV będzie zabezpieczona przed sklejaniem.