Aktualności

Taśma PCV samoprzylepna – właściwości i zastosowania

Taśma PCV samoprzylepna znajduje zastosowanie w wielu branżach. To uniwersalny produkt, który wzmacnia, mocuje, łączy oraz izoluje instalacje grzewcze, elektryczne, wentylacyjne i klimatyzacje. 

Właściwości samoprzylepnej taśmy PCV

Taśma PCV to skrót od polyvinylchloride, czyli polichlorek winylu. Najważniejszą właściwością taśmy jest duża siła przylegania i wytrzymałość dielektryczna. Z tej przyczyny produkt charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję i wilgoć. Produkty oferowane są w wielu kolorach, toteż można je wykorzystywać do identyfikacji instalacji i przewodów. Producenci taśm PCV stawiają także na produkcję przyjazną środowisku. Wytwarzanie taśmy odbywa się bez użycia substratów znajdujących się na liście wykluczonych z użycia na terenie UE, na podstawie dyrektywy REACH czy RoHS. Dzięki temu wiele branż, w tym przemysł opakowań, staje się coraz bardziej neutralnych dla środowiska naturalnego. 

Taśma PCV samoprzylepna – zastosowanie 

Taśma PCV jest stosowana w niezliczonej ilości instalacji. Dzięki temu, że produkt ten jest wytrzymały, odporny na przecieranie, wilgoć oraz samo gasnący, wykorzystuje się go przy naprawach izolowanych, a nawet do wyznaczania stref i obszarówTaśma PCV samoprzylepna znajduje również zastosowanie przy wodoodpornych uszczelnieniach. Produkt używa się także do wiązkowania, oplatania i owijania kabli i przewodów, jak i do kodowania i identyfikowania kolorami. Identyfikacja kolorystyczna jest niezwykle ważna w branży elektrycznej. 

Dodatkowo taśma samoprzylepna sprawdzi się w przemysłach motoryzacyjnym, elektronicznym i AGD. Stosowana jest z powodzeniem zarówno w halach produkcyjnych, jak i w warunkach domowych, gdzie służy do łączenia, sklejania i naprawiania. W branży budowlanej jest niezbędna do owijania przewodów, prętów, drutów i rurek. Warto podkreślić jej zastosowanie podczas wydarzeń sportowych, gdzie oznacza się nią linie boiska.

Taśma samoprzylepna PCV jest wykorzystywana na wiele sposobów. Warto jednak zaznaczyć, że aby produkt zachował swoje właściwości, należy przechowywać go w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim musi znajdować się w pomieszczeniu, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 50%, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Taśmę należy także chronić przed nasłonecznieniem, aby na długo zachowała swoje właściwości klejące. Jednakże w przypadku niskich i ujemnych temperatur, lepiej sprawdzi się taśma polietylenowa (PE). Skutecznie chroni rury przed korozją, jednocześnie zabezpieczając przed skraplaniem się wody na powierzchni rur. 

Projekt i realizacja: