Aktualności

Kaptury na palety – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kaptury na palety wykorzystywane są przede wszystkim do zabezpieczania towarów podczas przechowywania oraz transportowania, ale nie tylko. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by mieć pewność, że zagwarantują najlepszą trwałość oraz wytrzymałość? Podpowiadamy!

Rodzaje kapturów na palety

Możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje kapturów na palety. Różnią się od siebie folią użytą do ich produkcji. Są to:

  • Kaptury termokurczliwe – wytwarza się je z folii termokurczliwej, która jest bardzo elastyczna i trwała. Służą do zabezpieczania towarów wielkogabarytowych, a także ładunków, które przewożone są na paletach. Zabezpieczają je nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy promieniowanie UV. Stosowane do pakowania ręcznego oraz automatycznego.

  • Kaptury opakowaniowe – od kapturów termokurczliwych różnią się tym, że można je zamknąć bez używania specjalnych narzędzi zgrzewających lub palników. Często kaptury te posiadają filtry UV, dzięki czemu świetnie chronią ładunki przed przegrzaniem. Zabezpieczają je również przed wilgocią.

  • Kaptury foliowe – wytwarza się je z folii termokurczliwej lub opakowaniowej. Można je barwić na każdy kolor, dzięki czemu nikt niepowołany nie będzie w stanie zobaczyć, co znajduje się na palecie. Pełnią także funkcję marketingową, gdyż można wykonywać na nich dowolne nadruki.

Na co zwrócić uwagę wybierając kaptury na palety?

Wybierając kaptury na palety, oprócz dopasowania odpowiedniego rodzaju, istotne jest także zwrócenie uwagi na kilka innych ważnych aspektów. Pierwszy z nich to bez wątpienia trwałość materiału. Kaptury są bowiem przeznaczone do długotrwałego przechowywania i transportowania towarów, dlatego powinny być wykonane z solidnych materiałów, takich jak z folia LDPE czy HDPE, folia termokurczliwa lub standardowa folia opakowaniowa.

Kolejny aspekt to zastosowanie kapturów na palety. W wielu przypadkach najlepiej sprawdzą się kaptury uniwersalne, gdyż znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Wykorzystywane są m.in. w branży budowlanej do zabezpieczenia materiałów budowlanych przechowywanych w big bagach. Z kolei przez firmy przemysłowe stosowane są do transportu towarów. Oprócz tego można ich z powodzeniem używać w branży spożywczej do zamrażania żywności, gdyż wykazują świetną odporność na wpływ niskich temperatur.

Warto także wspomnieć o różnorodnych kolorach, wymiarach, a także grubościach kapturów na palety. Jak pisaliśmy powyżej, mogą być one wykonane w praktycznie każdym kolorze, m.in. białym, czarnym, szarym, brązowym, żółtym, czerwonym, niebieskim czy też żółtym. To nie tylko kwestia estetyczna, ale także ułatwienie dla osób, które pracują w magazynach. Dzięki temu mogą znacznie łatwiej identyfikować ładunki. Jeśli zaś chodzi o wymiary, można je również dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej jednak wybierane są kaptury dostosowane do standardowych rozmiarów palet. W kwestii grubości warto wspomnieć o tym, że kaptury na palety wykonywane są z folii o grubości od 40 do 200 mikronów – dostosowuje się ją do konkretnego przypadku.

Projekt i realizacja: