Aktualności

Kaptury na palety – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kaptury na palety wykorzystywane są przede wszystkim do zabezpieczania towarów podczas przechowywania oraz transportowania, ale nie tylko. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by mieć pewność, że zagwarantują najlepszą trwałość oraz wytrzymałość? Podpowiadamy!

Spis treści:

 1. Rodzaje kapturów na palety
 2. Na co zwrócić uwagę wybierając kaptury na palety?
 3. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kapturów na palety?
 4. Kaptury na palety – zabezpieczenie towaru podczas transportu

Rodzaje kapturów na palety

Możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje kapturów na palety. Różnią się od siebie folią użytą do ich produkcji. Są to:

 • Kaptury termokurczliwe – wytwarza się je z folii termokurczliwej, która jest bardzo elastyczna i trwała. Służą do zabezpieczania towarów wielkogabarytowych, a także ładunków, które przewożone są na paletach. Zabezpieczają je nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy promieniowanie UV. Stosowane do pakowania ręcznego oraz automatycznego.

 • Kaptury opakowaniowe – od kapturów termokurczliwych różnią się tym, że można je zamknąć bez używania specjalnych narzędzi zgrzewających lub palników. Często kaptury te posiadają filtry UV, dzięki czemu świetnie chronią ładunki przed przegrzaniem. Zabezpieczają je również przed wilgocią.

 • Kaptury foliowe – wytwarza się je z folii termokurczliwej lub opakowaniowej. Można je barwić na każdy kolor, dzięki czemu nikt niepowołany nie będzie w stanie zobaczyć, co znajduje się na palecie. Pełnią także funkcję marketingową, gdyż można wykonywać na nich dowolne nadruki.

Na co zwrócić uwagę wybierając kaptury na palety?

Wybierając kaptury na palety, oprócz dopasowania odpowiedniego rodzaju, istotne jest także zwrócenie uwagi na kilka innych ważnych aspektów. Pierwszy z nich to bez wątpienia trwałość materiału. Kaptury są bowiem przeznaczone do długotrwałego przechowywania i transportowania towarów, dlatego powinny być wykonane z solidnych materiałów, takich jak z folia LDPE czy HDPE, folia termozgrzewalna lub standardowa folia opakowaniowa.

Kolejny aspekt to zastosowanie kapturów na palety. W wielu przypadkach najlepiej sprawdzą się kaptury uniwersalne, gdyż znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Wykorzystywane są m.in. w branży budowlanej do zabezpieczenia materiałów budowlanych przechowywanych w big bagach. Z kolei przez firmy przemysłowe stosowane są do transportu towarów. Oprócz tego można ich z powodzeniem używać w branży spożywczej do zamrażania żywności, gdyż wykazują świetną odporność na wpływ niskich temperatur.

Warto także wspomnieć o różnorodnych kolorach, wymiarach, a także grubościach kapturów na palety. Jak pisaliśmy powyżej, mogą być one wykonane w praktycznie każdym kolorze, m.in. białym, czarnym, szarym, brązowym, żółtym, czerwonym, niebieskim czy też żółtym. To nie tylko kwestia estetyczna, ale także ułatwienie dla osób, które pracują w magazynach. Dzięki temu mogą znacznie łatwiej identyfikować ładunki. Jeśli zaś chodzi o wymiary, można je również dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej jednak wybierane są kaptury dostosowane do standardowych rozmiarów palet. W kwestii grubości warto wspomnieć o tym, że kaptury na palety wykonywane są z folii o grubości od 40 do 200 mikronów – dostosowuje się ją do konkretnego przypadku.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kapturów na palety?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru kapturów na palety jest uzależnione od kilku ważnych czynników, w tym m.in. od:

 • grubości folii,
 • zastosowanego materiału,
 • długości nakrycia,
 • tolerancji luzu.

Dobierając kaptury foliowe na palety należy zwrócić uwagę na cztery podstawowe wymiary: długość, grubość, szerokość i zakładkę. Kluczowe jest też to, czy kupuje się kaptur foliowy na palety w celu zakrycia całego towaru (aż do podstawy), czy też może jedynie w celu zakrycia górnej części (daszka). Najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistami i wspólnie dobrać odpowiedni rozmiar kapturów. Popularne wymiary dla kapturów zakrywających całe towary to 1225x413x2400 mm (szerokość, zakładka i grubość – przy 100 mm obwodzie), a dla tych zakrywających daszek 1020x310x800 mm (przy 500 mm obwodzie).

Kaptury na palety – zabezpieczenie towaru podczas transportu

Nie da się ukryć, że kaptur na paletę stanowi podstawowe zabezpieczenie towaru podczas transportu (również podczas przewozu na przestrzeni magazynowej). Dzięki temu produkt dotrze w całości do adresata i nie dojdzie do żadnych uszkodzeń. Kaptury termokurczliwe na palety zabezpieczają przewożony towar przed rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi, a do tego zwiększają wytrzymałość całej konstrukcji.

Kluczowe znaczenie ma w tym wszystkim właściwy producent kapturów na palety, który powinien się odznaczać rozpoznawalnością i pochlebnymi opiniami. Dodatkowym atutem jest fakt, że kaptury ochronne na palety chronią towar przed wodą, promieniowaniem słonecznym i przesuwaniem się po palecie. Kaptury foliowe do palet precyzyjnie opinają cały ładunek, dzięki czemu solidnie do niego przylegają. W ten sposób tworzy się jedną spójną całość. Sprawdza się to np. podczas realizowania bardzo długich przejazdów (wielogodzinnych) do klienta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosowaną folię wzmocnić kilkoma dodatkowymi składnikami, ale kontrolę nad tym powinni sprawować przeszkoleni specjaliści z zakresu transportu.