Aktualności

Folie budowlane – rodzaje, właściwości i zastosowania

Folie budowlane to niezbędny artykuł zarówno podczas budowy jak i remontu. W zależności od rodzaju świetnie sprawdzą się na wczesnych etapach stawiania budynku bądź podczas zabezpieczania pomieszczeń na czas remontu.

Kiedy można użyć folii budowlanej? Jaką folię najlepiej wybrać?

Głównym zadaniem folii budowlanej jest zabezpieczenie powierzchni. W przypadku remontu umeblowanego mieszkania należy zadbać o znajdujące się we wnętrzu meble. Z pomocą przychodzi wtedy folia ochronna budowlana. Pozwala ona osłonić zarówno drewniane podłogi, jak i pojedyncze regały pełne bibelotów. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu. Dzięki zastosowaniu przezroczystej folii budowlanej znacznie łatwiej jest posprzątać po skończonym remoncie. Wysokiej jakości zabezpieczenie jest niezbędne również w przypadku niedokończonej budowy. Świeże elementy potrzebują czasu, aby wyschły. Posadzka bądź dach wymagają ochrony przed deszczem i słońcem. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie gruba folia budowlana. Choć zapewnia osłonę przed niepożądanymi zjawiskami atmosferycznymi, pozostaje lekka i łatwa w montażu. Dla większego komfortu używania występuje folia budowlana w rolce. Dzięki tej formie jest łatwa w przenoszeniu i magazynowaniu.

Folia budowlana jako izolacja

Kluczowym aspektem każdej budowy jest izolacja. W przypadku podłóg należy ze szczególną ostrożnością zadbać o warstwę chroniącą przed wilgocią. Najpowszechniejszą metodą jest zastosowanie folii budowlanej izolacyjnej. Jest to sposób ekonomiczny, a zarazem skuteczny. Zastosowanie folii budowlanej pod posadzki zapewnia nie tylko ochronę przed wilgocią, ale również warstwę ślizgową ułatwiającą układanie posadzki na późniejszych etapach. Należy jednak pamiętać, że zalecane jest użycie dwóch warstw folii dla większej efektywności. Podczas wybierania odpowiedniej folii, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Ważnym aspektem jest jej gęstość oraz wodoszczelność. Przy czym, zawsze należy wybierać wyłącznie produkty atestowane. Najistotniejszą właściwością jest jednak grubość. Folia budowlana gruba zapewnia lepszą izolacyjność wodochronną. Najczęściej stosowane są te o grubości od 0,2 do 0,3 milimetra, aczkolwiek należy dobierać ją w zależności od potrzeb. Grubość ta będzie odpowiednia dla folii budowlanej pod styropian, lecz dla zabezpieczenia pod wylewkę betonową warto sięgnąć po folie o grubości do 0,7 milimetra. Najlepszym wyborem będą polietylenowe folie budowlane czarne. Cechują się one wysoką elastycznością oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozrywanie i przedarcia.

 

Folie budowlane są niezbędnym akcesorium podczas każdej budowy. Ze względu na szerokie zastosowania przydadzą się w wielu sytuacjach.