Aktualności

Folie budowlane – rodzaje, właściwości i zastosowania

Folie budowlane to niezbędny artykuł zarówno podczas budowy jak i remontu. W zależności od rodzaju świetnie sprawdzą się na wczesnych etapach stawiania budynku bądź podczas zabezpieczania pomieszczeń na czas remontu.

Folie budowlane

Spis treści:

  1. Kiedy można użyć folii budowlanej? Jaką folię najlepiej wybrać?
  2. Folia budowlana jako izolacja
  3. Czym kleić folię budowlaną?
  4. Ile kosztuje folia budowlana?

Kiedy można użyć folii budowlanej? Jaką folię najlepiej wybrać?

Głównym zadaniem folii budowlanej jest zabezpieczenie powierzchni. W przypadku remontu umeblowanego mieszkania należy zadbać o znajdujące się we wnętrzu meble. Z pomocą przychodzi wtedy folia ochronna budowlana. Pozwala ona osłonić zarówno drewniane podłogi, jak i pojedyncze regały pełne bibelotów. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu. Dzięki zastosowaniu przezroczystej folii budowlanej znacznie łatwiej jest posprzątać po skończonym remoncie. Wysokiej jakości zabezpieczenie jest niezbędne również w przypadku niedokończonej budowy. Świeże elementy potrzebują czasu, aby wyschły. Posadzka bądź dach wymagają ochrony przed deszczem i słońcem. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie gruba folia budowlana. Choć zapewnia osłonę przed niepożądanymi zjawiskami atmosferycznymi, pozostaje lekka i łatwa w montażu. Dla większego komfortu używania występuje folia budowlana w rolce. Dzięki tej formie jest łatwa w przenoszeniu i magazynowaniu.

Folie budowlane jako izolacja

Kluczowym aspektem każdej budowy jest izolacja. W przypadku podłóg należy ze szczególną ostrożnością zadbać o warstwę chroniącą przed wilgocią. Najpowszechniejszą metodą jest zastosowanie folii budowlanej izolacyjnej. Jest to sposób ekonomiczny, a zarazem skuteczny. Zastosowanie folii budowlanej pod posadzki zapewnia nie tylko ochronę przed wilgocią, ale również warstwę ślizgową ułatwiającą układanie posadzki na późniejszych etapach. Należy jednak pamiętać, że zalecane jest użycie dwóch warstw folii dla większej efektywności. Podczas wybierania odpowiedniej folii, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Ważnym aspektem jest jej gęstość oraz wodoszczelność. Przy czym, zawsze należy wybierać wyłącznie produkty atestowane. Najistotniejszą właściwością jest jednak grubość. Folia budowlana gruba zapewnia lepszą izolacyjność wodochronną. Najczęściej stosowane są te o grubości od 0,2 do 0,3 milimetra, aczkolwiek należy dobierać ją w zależności od potrzeb. Grubość ta będzie odpowiednia dla folii budowlanej pod styropian, lecz dla zabezpieczenia pod wylewkę betonową warto sięgnąć po folie o grubości do 0,7 milimetra. Najlepszym wyborem będą polietylenowe folie budowlane czarne. Cechują się one wysoką elastycznością oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozrywanie i przedarcia.

Czym kleić folię budowlaną?

Jednym z rodzajów folii budowlanej jest folia paroizolacyjna, która wykorzystywana jest do pokrywania ocieplenia dachu oraz ścian budynku. Zabezpiecza przed rozwojem pleśni i grzybów, a także wspiera prawidłową wentylację domu. W jaki sposób ją przykleić? Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku specjalny klej do folii paroizolacyjnej, który nie tylko ułatwi, ale również przyspieszy pracę. Jest to klej w sprayu, który spisuje się znacznie lepiej niż tradycyjne taśmy klejące. Niestety, taśmy nie są tak skuteczne i trwałe, a do tego ich aplikacja zajmuje znacznie więcej czasu. Warto również dodać, że klej do folii budowlanych paroizolacyjnych jest klejem repozycjonowalnym, dzięki czemu tuż po aplikacji pozostaje lepki, by klejone elementy można było przesunąć i poprawiać bez uszkodzenia materiału. Ze względu na to, że klej ma wysoką przyczepność wstępną, po aplikacji utrzymuje się w miejscu, w którym został nałożony. Można go więc bez obaw aplikować na pionowe ściany, a nawet sufity. Co ważne, klej do folii paroizolacyjnej nie wsiąka w klejone materiały.

Ile kosztuje folia budowlana?

To, ile kosztuje folia budowlana zależy m.in. od jej rodzaju, grubości, przeznaczenia, konkretnych parametrów, a także indywidualnych ustaleń producenta folii budowlanej. Najdroższe będą wszelkie rodzaje folii izolacyjnej, w tym również folia paroizolacyjna czy paroprzepuszczalna (od 100 do 150 zł za 1,5×50 MB). Wysokie ceny ma także folia w płynie (od 200 do 300 zł za 25 kg). Znacznie tańszym rodzajem folii jest folia polietylenowa, która kosztuje ok. 25 zł za rolkę o wymiarach 5×20 m. Niedroga jest także folia ochronna, np. folia stretch, stosowana m.in. jako folia do owijania mebli (ok. 10 zł za kilogram), a także folia malarska w rolce (od 2 do 10 zł za rolkę o wymiarach 4×5 m).