Aktualności

Folia stretch – co to jest i do czego służy?

Folia stretch to powszechnie stosowana folia do pakowania. Najczęściej wykorzystuje się ją do owijania i zabezpieczania ładunków paletowych. Można wykorzystać ją także do owijania mniejszych opakowań i przedmiotów luzem.

Spis treści:

  1. Jak się wytwarza folię stretch?
  2. Zastosowanie folii stretch
  3. Producent folii stretch z polskiego rynku
  4. Folia stretch w rolkach – możliwość dobrania koloru
folia strech

Jednym z popularnych rodzajów folii do pakowania jest folia rozciągliwa, inaczej stretch. Produkuje się ją z polietylenu (PE), a konkretnie z LLDPE – liniowego polietylenu o niskiej gęstości. Cechą charakterystyczną folii stretch jest duża rozciągliwość i kleistość. Dzięki temu można owijać nią i zabezpieczać różne przedmioty. Dodatkowo nie kurczy się pod wpływem ciepła, tak jak np. folia termokurczliwa.

Jakość folii określa się analizując wiele parametrów. Najważniejsze z nich to rozciągliwość, wytrzymałość na rozerwanie, kleistość, klarowność i odporność na wyładowania elektrostatyczne. Folia ta produkowana jest przeważnie w dwóch rodzajach: jako folia do pakowania ręcznego (folia stretch ręczna) lub przeznaczona do automatów pakujących (folia stretch maszynowa).

Jak się wytwarza folię stretch?

Istnieją dwie metody produkcji folii stretch: wydmuchiwanie i odlewanie. W pierwszej z nich stopiona żywica wytłaczana jest przez pierścieniową matrycę, a następnie chłodzona powietrzem. Jest to dość wolny proces, jednak produkt końcowy cechuje wysoka jakość. Koszt produkcji folii stretch metodą wydmuchiwania jest dość wysoki, a to dlatego, że w ciągu godziny można wyprodukować jej mniejszą ilość.

Drugą metodą jest odlewanie. W tej metodzie folia stretch wytłaczana jest przez matrycę szczelinową, a następnie przepuszczana przez rolki chłodzące. Dzięki temu proces chłodzenia jest szybki. Produkt końcowy powstały w wyniku tej metody produkcji ma nieco niższą jakość niż przy metodzie wydmuchiwania. Z drugiej strony odlewanie pozwala na większą wydajność produkcji i niższy koszt folii, która ostatecznie trafia do sprzedaży.

Zastosowanie folii stretch

Rozciągliwa folia pakowna ma wiele zastosowań, co sprawia, że chętnie wykorzystuje się ją w transporcie i przemyśle. Co warto wymienić? Np. to, że folia strecz znacząco poprawia stabilność ładunków paletowych. Dodatkowo chroni owijane opakowania przed wilgocią i kurzem, co ma duże znaczenie w przypadku dłuższego magazynowania ładunków. Ponadto stretch spożywczy może służyć do owinięcia nią niektórych produktów co może przedłużyć ich świeżość i trwałość.

Producent folii stretch z polskiego rynku

Nie da się ukryć, że folia streczowa to niezbędny produkt w przypadku sprawnego i bezpiecznego transportowania oraz przechowywania różnego rodzaju towarów. W ten sposób zainteresowani mają pewność, że zabezpieczony towar dotrze do adresata i nie narazi się go po drodze na żadne uszkodzenia. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku renomowany producent folii stretch, który dostarczy ją do potencjalnych inwestorów. Najlepiej sięgać po sprawdzone rozwiązania z rodzimego rynku.

Folię stretch charakteryzuje to, że zapobiega przesuwaniu się i ślizganiu towarów na palecie. Strecz folia to absolutna konieczność, aby proces transportu został przeprowadzony na odpowiednio wysokim poziomie od A do Z. Producent folii stretch dba, aby produkty produkowane z najwyższą dbałością o detale, gwarantowały klientom maksymalną stabilność oraz stuprocentową wytrzymałość. Folia doskonale zabezpieczy towar nawet przy wielogodzinnym i intensywnym transporcie. Można ją zamawiać w czterech wersjach: Standard, Power, Super Power oraz Ultra.

Folia stretch w rolkach – możliwość dobrania koloru

Największym zainteresowaniem na współczesnym rynku cieszy się folia stretch czarna, ale klienci mogą się wyposażyć w rolki w kilku innych kolorach (np. białe, niebieskie i przezroczyste).

Czarna folia do pakowania skutecznie ochroni towar przed kurzem, brudem, zaplamieniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nic dziwnego, że jest wykorzystywana na tak szeroką skalę. Czarny strecz ma swoich zwolenników wśród wielu przedstawicieli zakładów produkcyjnych i przemysłowych, lecz warto wziąć pod uwagę również folię grubą, wąską i szeroką.

Atrakcyjną propozycją dla inwestorów jest m.in. folia do pakowania paczek i przesyłek, które tym samym nie będą narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i pogodowych. To szansa na uniknięcie poważnych strat finansowych. Doświadczony producent folii stretch zadba o to, aby produkt był odporny na zalanie, wstrząsy i obicia. Folia stretch bardzo szczelnie owija wybraną paczkę lub przesyłkę, tak aby adresat otrzymał wysokiej jakości towar bez jakichkolwiek usterek technicznych.