Aktualności

Folia stretch – co to jest i do czego służy?

Folia stretch to powszechnie stosowana folia do pakowania. Najczęściej wykorzystuje się ją do owijania i zabezpieczania ładunków paletowych. Można wykorzystać ją także do owijania mniejszych opakowań i przedmiotów luzem.

folia strech

Jednym z popularnych rodzajów folii do pakowania jest folia rozciągliwa, inaczej stretch. Produkuje się ją z polietylenu (PE), a konkretnie z LLDPE – liniowego polietylenu o niskiej gęstości. Cechą charakterystyczną folii stretch jest duża rozciągliwość i kleistość. Dzięki temu można owijać nią i zabezpieczać różne przedmioty. Dodatkowo nie kurczy się pod wpływem ciepła, tak jak np. folia termokurczliwa.

Jakość folii określa się analizując wiele parametrów. Najważniejsze z nich to rozciągliwość, wytrzymałość na rozerwanie, kleistość, klarowność i odporność na wyładowania elektrostatyczne. Folia ta produkowana jest przeważnie w dwóch rodzajach: jako folia do pakowania ręcznego (folia stretch ręczna) lub przeznaczona do automatów pakujących (folia stretch maszynowa).

Jak się wytwarza folię stretch?

Istnieją dwie metody produkcji folii stretch: wydmuchiwanie i odlewanie. W pierwszej z nich stopiona żywica wytłaczana jest przez pierścieniową matrycę, a następnie chłodzona powietrzem. Jest to dość wolny proces, jednak produkt końcowy cechuje wysoka jakość. Koszt produkcji folii stretch metodą wydmuchiwania jest dość wysoki, a to dlatego, że w ciągu godziny można wyprodukować jej mniejszą ilość.

Drugą metodą jest odlewanie. W tej metodzie folia stretch wytłaczana jest przez matrycę szczelinową, a następnie przepuszczana przez rolki chłodzące. Dzięki temu proces chłodzenia jest szybki. Produkt końcowy powstały w wyniku tej metody produkcji ma nieco niższą jakość niż przy metodzie wydmuchiwania. Z drugiej strony odlewanie pozwala na większą wydajność produkcji i niższy koszt folii, która ostatecznie trafia do sprzedaży.

Zastosowanie

Rozciągliwa folia pakowna ma wiele zastosowań, co sprawia, że chętnie wykorzystuje się ją w transporcie i przemyśle. Co warto wymienić? Np. to, że folia stretch znacząco poprawia stabilność ładunków paletowych. Dodatkowo chroni owijane opakowania przed wilgocią i kurzem, co ma duże znaczenie w przypadku dłuższego magazynowania ładunków. Dodatkowo w przypadku owinięcia nią niektórych produktów spożywczych może przedłużyć ich świeżość i trwałość.

Projekt i realizacja: