Folia termokurczliwa – co to jest?
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad właściwościami folii, w którą pakowane są różne produkty dostępne w sklepach? Istnieje wiele rodzajów folii, a jedną z najbardziej popularnych jest folia termokurczliwa, inaczej termozgrzewalna, produkowana z polietylenu o małej gęstości.
Spis treści:
- Folia termokurczliwa do pakowania
- Folia termokurczliwa – co to jest i jak używać?
- Jaka folia termokurczliwa do przyciemniania szyb?
- Jak sprawdzić czy folia jest termokurczliwa?
- Folia termokurczliwa – przez kogo będzie wykorzystywana?
Folia termokurczliwa – co to jest? To materiał (tworzywo sztuczne) składający się z polimerów syntetycznych, czyli substancji chemicznych o konkretnych właściwościach. Właśnie te właściwości sprawiają, że folia termokurczliwa jest jedną z najbardziej powszechnych folii do pakowania. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość kurczenia się pod wpływem wysokiej temperatury i dopasowywanie swojego kształtu do kształtu przedmiotu, który owija.
Folia termokurczliwa do pakowania
Tytułowa folia służy do zbiorczego i jednostkowego pakowania różnego typu produktów. Na przykład butelek w zgrzewki, kartonów, puszek, artykułów z metalu, drewna i innych tworzyw sztucznych. Jest to także folia bezpieczna w kontakcie z żywnością, dlatego stosuje się ją do pakowania jedzenia, np. tacek z mięsem czy warzywami w supermarketach.
Folia termokurczliwa – co to jest i jak używać?
Warto wiedzieć, że producent folii termokurczliwej udostępnia ją do kupienia w formie rolki (taśmy), rękawa (także z zakładkami) lub półrękawa. To właśnie rękaw termokurczliwy jest szczególnie lubiany przez różne branże przemysłowe, ponieważ jego użycie jest bardzo szybkie i wygodne. Produkt wkłada się do niego, a następnie do zgrzewarki, gdzie folia obkurcza się i idealnie przylega do opakowania produktu. Najczęściej jest przezroczysta, lecz istnieje możliwość wyprodukowania folii także w kolorze.
Jaka folia termokurczliwa do przyciemniania szyb?
Termozgrzewalną folię można zastosować także do przyciemniana szyb w samochodach. Nakleja się ją na szyby tak jak zwykłą folię dekoracyjną czy fototapetę. Potrzebujemy do tego szpachelki, dzięki której pozbędziemy się pęcherzyków powietrza, a folia będzie idealnie przylegać do powierzchni szyby. Nadmiar folii usuniemy za pomocą nożyka.
Jak sprawdzić czy folia jest termokurczliwa?
Można to sprawdzić za pomocą opalarki. Jeśli folia obkurcza się pod wpływem temperatury, to znaczy że jest termokurczliwa.
Folia termokurczliwa – przez kogo będzie wykorzystywana?
Folia termokurczliwa może być wykorzystywana w wielu różnych warunkach. To właśnie z tego względu bardzo często spotyka się ją w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, sklepach wielkopowierzchniowych, warsztatach samochodowych, garażach, siedzibach sklepów internetowych czy też na magazynach i placach budowy. Gwarantuje maksymalną szczelność i doskonałą przyczepność do zabezpieczanego podłoża. Nic dziwnego, że jej popularność stale rośnie. Ma kilka istotnych zalet:
- skuteczną ochronę przed nadmierną wilgocią, kurzem oraz zanieczyszczeniami,
- zabezpieczenie chronionego towaru lub podłoża przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- niskie koszty eksploatacyjne,
- gwarancja wysokiego połysku oraz przezroczystości (sprawdza się to np. w dużych sklepach, w których klienci mogą przejrzeć pożądany towar, ale nadal znajduje się on w folii).
Niektórzy nie wiedzą, co to jest folia termokurczliwa, ale warto wiedzieć, że jest ona wykorzystywana na coraz szerszą skalę. To, że może być stosowana zarówno przez budowlańców, mechaników samochodowych czy też właścicieli sklepów internetowych świadczy jedynie o jej uniwersalności.
Takie folie zapewniają użytkownikom trwałość i solidność. Kluczowe jest jednak to, aby były poprawnie nanoszone, dlatego w zdecydowanej większości przypadków współpracują z owijarkami lub foliarkami. Wystarczy dobrać ją do zaplanowanych wcześniej prac i cieszyć się jej bogatymi właściwościami. Folia doprowadza do uzyskania bardzo estetycznych efektów, a jednocześnie jest mocna i minimalizuje ryzyko powstawania szkód.