Taśmy klejące – rodzaje, wymiary, zastosowanie
Taśmy klejące to produkty, który każdy z nas ma w swoim domu. Występuje w różnych wymiarach, kolorach, a nawet grubościach. Taśma montażowa, dwustronna, bezbarwna, tkaninowa – rodzajów jest wiele, dlatego warto dopasować odpowiednią taśmę do konkretnego zastosowania. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Spis treści:
- Rodzaje taśm klejących
- Wymiary taśm klejących
- Zastosowanie taśm klejących
- Taśmy klejące – w jaki sposób je dobierać?
- Taśmy klejące – czemu warto w nie inwestować?
Rodzaje taśm klejących
Taśmy klejące możemy znaleźć nawet w zwykłym supermarkecie. Standardowe taśmy bezbarwne do klejenia papieru, taśmy dwustronne czy malarskie dostępne są praktycznie w każdym sklepie. Istnieją jednak również mocniejsze taśmy, które stosowane są nawet w celach naprawczych. Należą do nich na przykład taśmy klejące wzmocnione włóknem szklanym czy taśmy piankowe odporne na wodę, wilgoć, mróz, a także promieniowanie UV. Bardzo chętnie używanym rodzajem taśmy klejącej jest taśma pakowa, ponieważ występuje w różnych wymiarach i kolorach. Często można ją także spersonalizować poprzez stworzenie nadruku, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez firmy jako element reklamowy.
Wymiary taśm klejących
Wymiary taśmy klejącej mogą być bardzo różne. Od bardzo cienkich, dosłownie kilkumilimetrowych, które służą do prac precyzyjnych, po bardzo szerokie taśmy, idealne chociażby do zaklejania dużych pudełek i kartonów o szerokim zakresie wag. Najpopularniejsze taśmy klające to przede wszystkim te o wymiarach 48 mm × 66 yd, 48 mm × 990 yd oraz 75 mm × 660 yd. Takie wymiary taśmy przydają się zwłaszcza przy pakowaniu dużych przesyłek. Ponieważ są to długie rolki, nie trzeba martwić się o zakup nowych przez długi czas.
Zastosowanie taśm klejących
Taśmy klejące mają nieco inne zastosowanie w zależności od rodzaju. Na przykład taśmy klejące pakowe sprawdzą się przy zaklejaniu pudeł, kartonów, a także worków foliowych. Dodatkowo chronią towary w transporcie, jak również podczas magazynowania. Natomiast taśmy dwustronne nadadzą się idealnie do tworzenia bardzo trwałych połączeń. Używane są zarówno w gospodarstwach domowym, jak i przez fachowców podczas codziennej pracy. Do ciężkich ładunków warto zastosować natomiast taśmę wzmocnioną włóknem szklanym, która wykonana jest z solidnego polipropylenu (PP). Zapewnia stabilizację, wytrzymałość, doskonałą przylepność, a do tego jest odporna na rozerwanie.
Taśmy klejące – w jaki sposób je dobierać?
Dobieranie taśm klejących nie powinno być trudne, ponieważ bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj wykonywanych czynności. Taśmy klejące malarskie sprawdzą się podczas remontowania mieszkań czy też domów. Są nieocenione w procesie malowania ścian, tak aby zagwarantować sobie estetyczne i zadowalające efekty, a jednocześnie nie zachlapać sufitu.
Taśmy samoprzylepne odznaczają się podwyższoną przyjaznością dla środowiska. Cechują się elastycznością, zadowalającą kleistością, uniwersalnością zastosowania i odpornością na wilgoć. Bardzo często korzysta się z nich zwłaszcza w warunkach niewielkiego zakurzenia, np. na terenie zakładów produkcyjnych oraz magazynów i siedzib sklepów internetowych.
Taśmy klejące dwustronne zdobywają uznanie ze względu na swoją wygodę użytkowania. Zapewniają użytkownikom niewidoczne linie łączenia. Skutecznie usuwają mechaniczne połączenia i umożliwiają zastosowanie cienkich materiałów. Można je wykorzystać zgodnie z indywidualnymi potrzebami, np. do przymocowania dekoracji. Jak widać ostateczna decyzja powinna być poprzedzona przeanalizowaniem własnych preferencji oraz zaplanowanych prac.
Taśmy klejące – czemu warto w nie inwestować?
Inwestowanie w solidnie zaprojektowane i stworzone taśmy klejące ma duży sens. Są proste w zastosowaniu, sprawdzają się w wielu miejscach, a ponadto nie trzeba w nie inwestować majątku. Taśmy z tej kategorii są natychmiastowo gotowe do użycia i gwarantują bardzo szybkie łączenie materiałów. Co istotniejsze są dość podatne na ucisk, dlatego jeśli ktoś chce sobie zapewnić skuteczne łączenie powinien nieco ucisnąć zastosowaną taśmę, dzięki czemu wiązanie będzie dużo mocniejsze. Taśmy klejące nie wymagają:
- suszenia,
- występowania skomplikowanych reakcji chemicznych.
Każdy może je wykorzystać w taki sposób, jaki tylko mu się spodoba. Z pomocą taśm dwustronnych można np. przykleić rozmaite oznaczenia do karoserii własnego samochodu czy też podzespoły w obudowie telefonu komórkowego i płyty drukarskie. Jak wiadomo taśma polipropylenowa jest jednym z najważniejszych elementów w każdym zakładzie produkcyjnym, ponieważ to dzięki niej skutecznie zabezpiecza się różnorodne opakowania i produkty. Ma to wpływ na poprawę ich szczelności oraz podwyższoną ochronę na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Wymiary taśmy klejącej powinny być dobrane pod kątem planowanych prac. Z innych taśm będzie się korzystało przy mniejszych opakowaniach, a z innych (dużo szerszych) przy rozbudowanych pudłach.